Poszukiwanie swoich korzeni w ostatnich latach stało się w Polsce popularne. „Pamięć ludzka jest zaskakująco krótka. Dlatego, jeśli pamięć o przodkach ma dla nas wartość, trzeba takie informacje zapisywać lub nagrywać”. „Gość” radzi, jak sporządzić drzewo genealogiczne swojej rodziny.
Czekają na Schwung [Andrzej Grajewski]
Benedykt XVI po raz trzeci przybywa do Niemiec i spotka się z przedstawicielami najwyższych władz. Program papieskiej wizyty, która odbędzie się pod hasłem: „Gdzie Bóg, tam i przyszłość”, uwzględnia obszar całego kraju – papież odwiedzi Berlin, Erfurt i Fryburg oraz Etzelsbach. Andrzej Grajewski przybliża historię oraz znaczenie poszczególnych miejsc na trasie papieskiej pielgrzymki. Chociaż nauczanie papieża w jego ojczyźnie jest często podważane nie tylko przez środowiska laickie oraz media, ale także część Kościoła, Ojciec święty „w tych dniach będzie jednak miał niepowtarzalną okazję mówienia wprost do swoich rodaków i niewątpliwie wielu z nich czeka na jego słowa” – stwierdza Grajewski, przytaczając również słowa abp. Roberta Zollitsch, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, o tym, że obecność papieża wśród rodaków „będzie dla nich inspiracją dla bardziej aktywnego przeżywania własnej wiary”.
Prawda i prawda „Wyborczej” [Andrzej Grajewski]
„Trudno dociec, jakimi racjami kierowała się redakcja „Gazety Wyborczej”, nagłaśniając sprawę pół roku po jej wyjaśnieniu w taki sposób, aby, manipulując faktami oraz wyrwanymi z kontekstu cytatami z listu arcybiskupa, sugerować czytelnikom, że hierarcha próbował naciskać na prokuraturę w sprawie sprzedaży ziemi przez parafię w Radzionkowie” – pisze Andrzej Grajewski, odnosząc się do niedawnych publikacji GW. Autor przedstawia krok po kroku sprawę przesłuchań duchownych Archidiecezji Katowickiej oraz korespondencji między abp. Zimoniem i Prokuraturą Generalną. Po raz kolejny okazuje się, że prawdziwa rzeczywistość i rzeczywistość kreowana przez „Gazetę Wyborczą” mają ze sobą niewiele wspólnego.
Uważajcie na telefon [Tomasz Rożek]
„Z badan wynika, że 36 proc. nastolatków nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez telefonu, a prawie jedna trzecia pytanych, gdyby po wyjściu z domu zorientowała się, że go zapomniała, nie zważając na spóźnienie do szkoły, wróciłaby po niego”. Według ekspertów do uzależnienia pozostaje wówczas tylko niewielki krok. Istnieje już nawet nazwa tego uzależnienia: fonoholizm. Jego ofiarą padają przede wszystkim właśnie nastolatki. Tomasz Rożek zwraca uwagę na objawy oraz podpowiada sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Opactwo w iPodzie [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
Kościół opactwa benedyktynów w Cluny był największą świątynią w Europie aż do czasu wybudowania Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Teraz z jego dawnej świetności pozostały ruiny, które stanowią zaledwie... 8% pierwotnej budowli, a i tak robią niesamowite wrażenie na turystach. „Zwiedzający pozostałości świątyni mogą dzięki zainstalowanym multimedialnym ekranom zobaczyć w trójwymiarze brakujące części opactwa” – opowiada dziennikarka „Gościa”. Za czasów swojej świetności opactwo w Cluny było wzorem dla setek innych opactw, zaś sposób życia tamtejszych mnichów, oparty na pracy i modlitwie, promieniował na całą Europę i miał duże znaczenie dla powstania cywilizacji europejskiej. Reportaż z tego niezwykłego miejsca ilustrują świetne fotografie Romana Koszowskiego.
Posłuchaj zapowiedzi audio