Ponad 2 tys. przedsiębiorców przyjedzie na Kongres do Katowic. Prezydent RP na uroczystym otwarciu
Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia jednego z największych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jakim jest I Europejski Kongres MŚP. 6 i 7 października br. Katowice gościć będą ponad 2,5 tys. przedstawicieli biznesu, samorządu oraz nauki z kraju i zagranicy. Podczas dwunastu paneli tematycznych toczyć się będą dyskusje nt. problemów i wyzwań stojących przed tym najliczniejszym w Polsce i Europie sektorem gospodarki. Kongres otworzy Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Donald Tusk, Premier RP. Głównym organizatorem wydarzenia jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma na celu zdiagnozowanie obecnego stanu rynku MŚP w Polsce i Europie oraz wytyczenie nowych kierunków jego rozwoju. Innowacje, klastry czy nowe technologie, ponadto współpraca nauki z biznesem i samorządem terytorialnym, to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorcami.
Zdaniem szefowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, głównymi problemami, z którymi przyjdzie się zmierzyć podczas Kongresu będą: słabe wykorzystywanie nowych technologii przez małe i średnie biznesy w Polsce, niewykorzystywanie zewnętrznych funduszy, brak strategicznego myślenia, krótki cykl życia nowych przedsiębiorstw czy brak współpracy z innymi podmiotami. - Warto o tym dyskutować, jakie instrumenty powinny zostać wdrożone i jakie działania należy podjąć, aby sytuacja sektora MŚP w tym zakresie się poprawiła - mówi prezes PARP.
Temat dostępu MŚP do potencjału technologicznego i innowacyjnego jednostek naukowych będzie jednym z głównych punktów omawianych w pierwszym dniu Kongresu. Spotkanie przynieść ma odpowiedź w kwestii ułatwienia małym i średnim firmom dostępu do innowacji w ramach realizowanych programów. Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, tłumaczy, że istotnym wyzwaniem dla Polski jest zbudowanie mechanizmów, w których małe i średnie przedsiębiorstwa nie tylko, tak jak dzisiaj, będą aktywnie działały w sferze gospodarczej, ale staną się lokomotywą innowacyjności, nowych systemów organizacji i nowych propozycji działań.
Organizatorzy Kongresu będą gromadzić wnioski oraz konkluzje dotyczące pomysłów i rozwiązań dla polskiego sektora MŚP, które zostaną opracowane przez ekspertów i przekazane w formie rekomendacji władzom Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zapowiada Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Kongres będzie próbą unifikacji podejścia prawodawstwa krajów europejskich, w tym także Polski, wobec małych i średnich firm, czego nikt w tej części świata dotychczas nie robił. - Znaczenie tego sektora dla rozwoju gospodarki jest kluczowe. MŚP to najbardziej liczna grupa firm w Polsce a tym samym liczący się pracodawca, zatrudniający ponad 60 proc. pracowników przedsiębiorstw i generujący blisko połowę polskiego PKB. W Europie małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają ok. 60 proc. unijnego PKB i generują blisko 70 proc. miejsc pracy. Widzimy więc, że do średniej europejskiej możemy dołożyć jeszcze co najmniej 10 proc. miejsc pracy, a to jest olbrzymia rezerwa, którą należy wypełnić – zaznacza Tadeusz Donocik.
Honorowy Patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wydarzenie odbywa się również pod Patronatem Prezydencji Polski w Radzie UE. Udział w Kongresie jest bezpłatny.