Teraz najpilniejszą sprawą jest to, by w przyszłej kadencji w Sejmie zasiadało więcej zwolenników niż przeciwników życia – powiedział w rozmowie z KAI Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.
Posłowie przegłosowali 31 sierpnia odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej przerywania ciąży w Polsce.
Przegraliśmy minimalnie: 186 posłów poparło ustawę, 191 było przeciw – przypomniał Dzierżawski. Zaznaczył, że gdy rok temu Komitet rozpoczynał batalie o wprowadzenie ustawy, niewiele osób widziało szanse jej powodzenia. Przestrzegano, że domaganie się całkowitego zakazu aborcji naruszy kompromis wypracowany w latach 90., a zwolennicy aborcji zaczną forsować prawo do przerywania ciąży na życzenie.
– Obawy i zastrzeżenia były bezpodstawne – podkreśla Dzierżawski. – Zebraliśmy 600 tys. podpisów pod projektem. Niemal jednocześnie głosowany był też projekt lewicy mający wprowadzić aborcję na życzenie i zdobył zaledwie 31 głosów „za”. Nasz projekt zdobył 186 głosów posłów. To pokazuje, że warto być aktywnym, a nie warto strachliwym – dodał.
Po odrzuceniu przez Sejm projektu ustawy, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej kończy swoją działalność, ale nie kończą jej organizacje pro-life, które były zaangażowane w inicjatywę. – Nastawiamy się na dłuższą batalię, teraz najpilniejszą sprawą jest to, by w Sejmie było więcej zwolenników niż przeciwników życia – powiedział Dzierżawski. Temu służy rozpoczęta wczoraj akcja przyznawania Certyfikatów Kandydat Przyjazny Życiu i Rodzinie. Jako pierwsi otrzymali go posłowie z PiS, PO i PJN. – Wśród kandydatów do Sejmu jest duże zainteresowanie tą akcją, ruszamy z nią intensywnie od przyszłego tygodnia – zapewnia Dzierżawski. – Będziemy informować społeczeństwo którzy kandydaci są za życiem, a którzy przeciwko.
By otrzymać certyfikat, trzeba podpisać deklarację, która zawiera dwa punkty: „deklaruję podjęcie w przyszłej kadencji parlamentu zdecydowanych działań na rzecz objęcia pełną ochroną życia ludzkiego” i „deklaruję podjęcie w przyszłej kadencji Parlamentu zdecydowanych działań na rzecz wzmocnienia wartości rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny w wymiarze kulturowym, społecznym i materialnym”. Jako pierwsi certyfikat otrzymali Jan Dziedziczak z PiS, Jacek Żalek z PO i Adam Gawęda z PJN.