Płock: Ponownie obradował będzie synod Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

W obradach obecnej sesji, jak poprzednio, uczestniczyć będą duchowni i wierni świeccy.

W Płocku (Mazowieckie) w sobotę, 26 kwietnia, zbierze się na drugim posiedzeniu synod Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Pierwsza sesja obrad, zwołana po 90 latach, odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Zatwierdzone zostało wtedy m.in. prawo wewnętrzne, powołano też komisje tematyczne.

Mottem przewodnim synodu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego siedziba znajduje się właśnie w Płocku, są słowa Pierwszego Listu do Koryntian z Nowego Testamentu: "Wy jesteście Ciałem Chrystusa, a z osobna członkami". W obradach obecnej sesji, jak poprzednio, uczestniczyć będą duchowni i wierni świeccy.

Drugie posiedzenie synodalne zainauguruje w sobotę rano msza święta, której w płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości przewodniczył będzie Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Jarosław Maria Jan Opala. Obrady potrwają cały dzień.

"Przedstawiciele powołanych wcześniej komisji tematycznych zaprezentują projekty działań na nadchodzące siedem lat swoich kadencji. Przedstawione zostanie sprawozdanie Rady Kościoła za ostatni okres. Procedowana będzie również część poprawek do prawa wewnętrznego, które zgłosili wierni" - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapłan Grzegorz Maria Dominik Miller. Jak dodał, na zakończenie drugiej sesji synodalnej ogłoszony zostanie następny termin posiedzenia.

Decyzję o zwołaniu synodu, po raz pierwszy po 90 latach, podjęła jeszcze w lutym ubiegłego roku Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, która uchwaliła również "Prawo Wewnętrzne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP". Powołana została też wówczas Komisja Synodalna, która zajęła się przygotowaniem pierwszego posiedzenia.

W trakcie inauguracyjnej sesji synodu, w listopadzie zeszłego roku, wybrano kilkuosobowe prezydium, w skład którego weszli Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Jarosław Maria Jan Opala oraz kapłani i wierni świeccy. W obradach uczestniczyło w sumie 58 osób, w tym synodałowie, którzy wcześniej zostali delegowani z poszczególnych parafii. Obecny był m.in. biskup Prowincji Francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Tomasz Dariusz Maria Daniel Mames z parafii w Paryżu.

Synod podczas pierwszego posiedzenia zatwierdził prawo wewnętrzne, przyjęte wcześniej przez Kapitułę Generalną. Podjął także uchwałę o dalszych pracach związanych z udoskonaleniem tego prawa, przy czym wnioski w tym zakresie mogły być zgłaszane do końca ubiegłego roku. Synod powołał jednocześnie komisje tematyczne, w tym rewizyjną, prawa, katechetyczną, do spraw misji Kościoła oraz finansowo-majątkową, a także mającą przygotować następną część obrad, przy czym w skład wszystkie komisji weszli zarówno duchowni, jak i wierni świeccy.

Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Kozłowska (1862-1921), która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia "Dzieła Wielkiego Miłosierdzia", wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.

Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymskokatolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła legalizacji mariawickich zgromadzeń modlitewnych i ekskomunikowała Marię Franciszkę Kozłowską. Obecnie w Polsce liczy on około 25 tys. wiernych, natomiast we Francji około 20 tys., głównie w Paryżu.

W lutym ubiegłego roku Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła decyzję o przyjęciu duchownych i wiernych niezależnej wspólnoty starokatolickiej Kościoła Sainte-Marie w Mont-Saint-Aignan z Francji. Jednocześnie postanowiono zorganizować w Prowincji Francuskiej nową diecezję - normandzką. Jej biskupem został Roland Fleury, zwierzchnik Kościoła Sainte-Marie w Mont-Saint-Aignan.

Siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, który należy m.in. do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock. Znajdująca się tam Świątynia Miłosierdzia i Miłości wraz z zabudowaniami klasztornymi, została wzniesiona w latach 1911-1914 w stylu neogotyku angielskiego. Fundusze na budowę mariawickiej katedry pochodziły z ofiar duchownych i wiernych świeckich.

W ubiegłym roku wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów obchodzili 110. rocznicę konsekracji płockiej Świątynia Miłosierdzia i Miłości. Od jej poświęcenia co roku, każdego 15 sierpnia, dla upamiętnienia tego wydarzenia, a także w ramach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przybywają tam rzesze pielgrzymów ze wszystkich parafii mariawickich, również z Francji. W krypcie tej bazyliki znajduje się grób św. Marii Franciszki Kozłowskiej.

« 1 »