W Krakowie trwają starania kanoniczne o nadanie tytułu bazyliki podwawelskiemu kościołowi oo. Bernardynów. Byłaby to 12 bazylika w Krakowie.
Tymczasem w niedziele i poniedziałek odbędzie się już czwarta edycja Nocy Cracovia Sacra, podczas której przez całą noc będzie można zwiedzać krakowskie kościoły. Tegorocznym motywem przewodnim są właśnie bazyliki mniejsze – informuje „Dziennik Polski”. Kraków należy do miast posiadających największą liczbę bazylik mniejszych na świecie. Połowa z 1100 bazylik mniejszych usytuowana jest we Włoszech, 168 we Francji, zaś 120 w Polsce. W samym Rzymie znajduje się 60 świątyń posiadających taką godność, zaś w Krakowie 11. Tyle samo bazylik mniejszych co Kraków mają jeszcze Bolonia i Florencja.
Jako pierwszy na ziemiach polskich kościół tytuł ten otrzymała katedra wawelska w XVIII w. Pozostałe 10 bazylik godność otrzymało dopiero w XX w. Są to szczególnie prestiżowe, historyczne świątynie i sanktuaria: bazylika oo. Franciszkanów (1919), Świętej Trójcy (oo. Dominikanów – 1957), Najświętszego Serca Jezusowego (oo. Jezuitów – 1960), Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (1963), Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława (oo. Cystersów – 1970) (…) Sanktuarium Matki Bożej Na Piasku (oo. Karmelici – 1996), dawna kolegiata uniwersytecka św. Floriana (1999), świeżo konsekrowany kościół Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, ustanowiony przez Jana Pawła II światową Stolicą Bożego Miłosierdzia (2003), sanktuarium św. Stanisława na Skałce (oo. Paulini – 2003) i od roku 2005 kościół Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.