Artyści z całej Polski i ze świata spotkają się w ramach VIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września. W programie przewidziane są sztuki teatralne, pokazy kabaretowe i widowiska muzyczne.
"Zawsze staramy się, aby w repertuarze festiwalowym znalazły się najlepsze spektakle, które przybliżają piękno tradycji żydowskiej" - zapowiada Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji Shalom, organizatora festiwalu. Podczas tegorocznej edycji twórcy "Warszawy Singera" oferują zróżnicowany program artystyczny.
27 sierpnia na dużej scenie Teatru Żydowskiego festiwal zainauguruje najnowszy spektakl Michała Zadary "1666". Przedstawienie będące adaptacją "Szatana w Goraju" Isaaca B. Singera, Tencer określa jako "niezwykle interesujące pod względem formy". Ciąg hipnotycznych obrazów, którym towarzyszy muzyka nowojorskiego kompozytora Asa Horowitza, wprowadza widza w mroczny świat, gdzie wartością determinującą życie człowieka jest walka o władzę.
Kolejną propozycją w ramach festiwalu będzie spektakl "Tejbałe i jej demon" Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Jego mocną stroną jest "siła ekspresji i komunikacji z publicznością", jak podkreślają organizatorzy. Przedstawienie na podstawie sztuki Singera o tym samym tytule, w reżyserii Szabo K. Istvana, to historia miłości demona i samotnej kobiety Tejbałe, poruszająca fundamentalne kwestie znaczenia dobra i zła.
"Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie" w reżyserii Renaty Jasińskiej to z kolei opowieść o Hananie i Lei, którzy stanęli wobec dramatu Holokaustu. Tradycyjne pieśni żydowskie oraz nastrojowa muzyka Jacka Zemeckiego będą stanowić tło dla historii miłości głównych bohaterów.
W bardziej pogodnym i humorystycznym tonie, charakterystycznym dla kultury żydowskiej, będzie wystawiana sztuka "Księga raju" według Icyka Mangera, w reżyserii Piotra Cieplaka.
Stałym punktem festiwalowego programu są przedstawienia Teatru NN z Lublina, który gości na festiwalu "Warszawa Singera" niemal co roku. Teatr prezentuje jednoosobowe spektakle, których tematem są często opowiadania Singera. W tym roku będzie wystawiał sztukę zatytułowaną "Opowieści z bramy".
Oprócz sztuk teatralnych organizatorzy zaplanowali również pokaz kabaretowy "Delikatesy Starszych Panów" Janusza Tencera i Gwidona Jakowlewa w Klubie Mamele oraz widowisko muzyczne "Dermonung" w Teatrze Academia z udziałem twórcy z Izraela Mendy Cahana oraz artystki Olgi Mieleszczuk.
Najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralno-plastycznych prowadzonych przez Hannę Kossowską i Etel Szyc.
Festiwal, który w poprzednich latach odbywał się na ulicy Próżnej i Placu Grzybowskim, w tym roku częściowo zmieni swoją lokalizację. Ze względu na przebudowę, ulica Próżna będzie tylko częściowo zagospodarowana. "Pojawią się pojedyncze stoiska, jednak nie będzie typowego jarmarku" - mówi Maja Kurzyna z biura prasowego festiwalu. "Jak co roku będzie wybudowana scena, na której odbędą się różne imprezy. Jednak przede wszystkim festiwal rozszerzy się też na Pragę. Dzięki temu będzie miał większy zasięg niż w poprzednich latach" - podsumowuje PAP Kurzyna.
Bilety na festiwal można kupić od 1 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu.