Kiedy przyjrzymy się uważnie dziełom średniowiecznej sztuki, dostrzeżemy, że motyw księgi i pisma jest tam niemal wszechobecny. Tyle że często nie zwracamy na niego uwagi. Pokaz Biblii Gutenberga w Muzeum Narodowym jest świetną okazją do takich odkryć.
Dwa potężne tomy umieszczone w szklanej gablocie przykuwają uwagę wchodzących do Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Od razu staje się jasne, że to właśnie księga będzie głównym tematem tego zwiedzania. A ta konkretna księga, która spoczywa w gablocie, to Biblia Gutenberga – pierwszy w Europie wielki tekst wydrukowany za pomocą ruchomej czcionki, symbol przełomu, który dokonał się na naszym kontynencie za sprawą nowej techniki.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.