Publicysta "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak został nowym przewodniczącym komisji "Wyjaśnienie i Naprawa" spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej. Jej celem jest zbadanie bulwersujących wydarzeń z udziałem duchownych tej diecezji. W opublikowanym dziś komunikacie komisja prosi o kontakt osoby "posiadające jakąkolwiek wiedzę na temat spraw, które są przedmiotem jej prac".
Jak poinformowano w komunikacie z 16 grudnia, ze względu na nagłe problemy zdrowotne z prac w komisji zrezygnowała jej dotychczasowa przewodnicząca Violetta Guia, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku.
"W związku z tym bp Artur Ważny powołał w skład Komisji p. Tomasza Krzyżaka, jednocześnie powierzając mu funkcję przewodniczącego. Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, komunikacji kryzysowej, badań historycznych oraz pracy w mediach. Zmiana przewodniczącego nie wpływa na dynamikę prac komisji" - czytamy.
Komisja zwraca się także z prośbą o kontakt wszystkie osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat „niegodziwych zachowań ludzi Kościoła”, do jakich doszło w diecezji sosnowieckiej.
Przypomnijmy, że komisja "Wyjaśnienie i naprawa" powstała pod koniec października. To jedna z niezależnych komisji, które mają zbadać sytuację w diecezji sosnowieckiej, powołanych przez bp. Artura Ważnego po objęciu przez niego urzędu biskupa sosnowieckiego.
Publikujemy pełną treść komunikatu o możliwości komunikacji z Komisją "Wyjaśnienie i naprawa" spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej oraz o zmianach personalnych
Komisja „Wyjaśnienie i naprawa” Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej powstała w celu wyjaśnienia spraw trudnych i głęboko poruszających opinię publiczną, które zdarzyły się w ostatnich latach w tej diecezji. Najboleśniej zraniły one tych, którzy doznali trudnych do naprawienia krzywd spowodowanych niegodziwymi zachowaniami ludzi Kościoła. Jedną z form udzielenia im wsparcia oraz zapewnienia, że nie są osamotnieni w przeżywaniu swego dramatu, będzie wnikliwe zbadanie i wyjaśnienie okoliczności tych wydarzeń, aby móc podjąć stosowne decyzje i działania.
Komisja prosi wszystkie osoby posiadające jakąkolwiek wiedzę na temat spraw, które są przedmiotem jej prac o kontakt. W tym celu stworzyła kilka możliwości:
E-mail: SOSnowieckomisja@proton.me
Telefon: +48 571 805 535 (w dni robocze w godz. 9-17)
Adres wyłącznie do korespondencji: ul. Wspólna 61 lok. 103, 00-687 Warszawa z dopiskiem „Komisja Wyjaśnienie i Naprawa”.
Członkowie Komisji są gotowi także do osobistych spotkań z osobami skrzywdzonymi, tymi, którzy czują się zgorszeni i potrzebują pomocy (duszpasterskiej, prawnej, psychologicznej) oraz wszystkimi osobami, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą, która może być przydatna w pracach Komisji.
Spotkania te mogą odbywać się:
1) w miejscach wskazanych przez rozmówców, w których będą się czuli komfortowo i bezpiecznie;
2) w dyskretnych i bezpiecznych miejscach, którymi dysponuje komisja, w Sosnowcu oraz poza diecezją sosnowiecką: w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie.
Wszystkie osoby chcące się skontaktować z Komisją i pragnące poinformować ją o ważnych aspektach wydarzeń związanych z sytuacjami wrażliwymi zapraszamy do skorzystania z tych kanałów komunikacji i nawiązania relacji.
Jednocześnie informujemy, że zmieniony został skład Komisji „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej. Ze względu na nagłe problemy zdrowotne z prac w Komisji zrezygnowała jej dotychczasowa przewodnicząca p. Violetta Guia, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku.
W związku z tym bp Artur Ważny powołał w skład Komisji p. Tomasza Krzyżaka jednocześnie powierzając mu funkcję przewodniczącego. Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, komunikacji kryzysowej, badań historycznych oraz pracy w mediach. Zmiana przewodniczącego nie wpływa na dynamikę prac komisji.
Tomasz Krzyżak jest dziennikarzem, publicystą „Rzeczpospolitej”, absolwentem UKSW w Warszawie, studiów podyplomowych w zakresie kanonicznego prawa karnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, studiów podyplomowych „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, a także kursów komunikacji instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Obecnie jest także słuchaczem trzeciego cyklu studiów prawa kanonicznego (UKSW w Warszawie), członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Od wielu lat zajmuje się tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych, bada także historię Kościoła w okresie PRL.