Prawdopodobnie po wakacjach programy telewizyjne będą oznaczane nowymi symbolami informującymi o wieku, poniżej którego widzowie nie powinni ich oglądać. W telewizji i radiu znajdą się też informacje, że w audycji pojawia się jakiś produkt (product placement).
Wygląd oznaczeń mających chronić małoletnich przed niepożądanymi treściami zmieni się - mają być bardziej czytelne i lepiej widoczne. Audycje przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia nie będą już oznaczane czerwonym kółkiem, a kwadratem tej barwy, w którym pojawi się biały symbol klucza. Zielone kółko, informujące o audycjach dla wszystkich, także najmłodszych widzów, zostanie zastąpione zielonym kwadratem z uśmiechniętą "buźką".
Pozostałe znaki jednoznacznie poinformują o wieku, poniżej którego widz nie powinien danej audycji oglądać; będą to: niebieski kwadrat z cyfrą "7", żółty kwadrat z liczbą "12" oraz kwadrat pomarańczowy z liczbą "16".
Rozporządzenie dotyczące nowych oznaczeń KRRiT przyjęła w połowie lipca. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Krajowej Rady Katarzyna Twardowska, wejdzie ono w życie po 30 dniach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co może nastąpić w sierpniu. W tej chwili jest ono analizowane przez Rządowe Centrum Legislacji.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, zabronione jest rozpowszechnianie audycji lub innych przekazów zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności zawierających treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponujących przemoc. Inne audycje mogące mieć negatywny wpływ na małoletnich mogą być rozpowszechniane wyłącznie w godzinach 23-6, a nadawcy mają obowiązek ich oznaczenia odpowiednim symbolem graficznym przez cały czas ich emisji telewizyjnej lub zapowiedzią słowną, informującą o zagrożeniach wynikających z treści emisji radiowej.
Audycje telewizyjne są w Polsce znakowane od 2000 r. Porozumienie w tej sprawie podpisały wówczas: TVP, Polsat, Nasza TV, TVN, PTK, Wizja TV i Canal+.
Prawdopodobnie także po wakacjach wejdzie w życie rozporządzenie KRRiT dotyczące oznaczeń audycji, w których zastosowano lokowanie produktu (product placement). Chodzi o towary i usługi, które pojawiają się w audycjach w celach marketingowych, np. kubek z logo konkretnej kawy pitej przez głównego bohatera czy zachwalany w rozmowie samochód. Do oznakowania takich audycji nadawców zobowiązuje unijna dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych.
Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady, audycje telewizyjne, w których zastosowano product placement, będą oznaczane symbolem graficznym - napisem o treści "Audycja zawiera lokowanie produktu", umieszczonym na pomarańczowym tle. Pojawi się on na początku, na końcu, a także po wznowieniu audycji po przerwie reklamowej przez co najmniej cztery sekundy, zajmując przynajmniej 5 proc. ekranu. Znak będzie też wyświetlany przez cały czas trwania napisów końcowych.
Audycje radiowe, w których zastosowano lokowanie produktu, będą oznaczane sygnałem dźwiękowym - czytanym przez lektora komunikatem. Także w przypadku audycji radiowych pojawi się on na początku, po wznowieniu oraz na ich końcu.
Zgodnie z ustawą o rtv, lokowanie produktu jest dopuszczalne wyłącznie w filmach kinowych, filmach lub serialach wytworzonych na użytek audiowizualnych usług medialnych, audycjach sportowych i rozrywkowych lub w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usługi do wykorzystania w audycji w charakterze rekwizytu lub nagrody. Wyłączone są z tego audycje dla dzieci.
Audycje, w których stosuje się product placement, nie mogą nadmiernie eksponować danego produktu ani bezpośrednio zachęcać do nabycia lub najmu towarów lub usług, zwłaszcza przez promocyjne odniesienia do nich.
Zakazane jest lokowanie produktu dotyczące wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, produktów leczniczych, substancji psychotropowych i środków odurzających, gier hazardowych oraz świadczeń zdrowotnych udzielanych wyłącznie na podstawie skierowania lekarza.