Pierwsi chrześcijanie nie pytali, do jakiej szkoły uczęszczał mały Jezus. Co wiemy o dzieciństwie Mesjasza i dlaczego wiemy tak mało?

Jezus, centralna postać chrześcijaństwa, funkcjonował w przestrzeni publicznej zaledwie trzy lata. Dla sobie współczesnych był „człowiekiem znikąd”, bo tak mniej więcej brzmiało w uszach izraelitów określenie „z Nazaretu”. Gdy zdobył popularność i ściągnął na siebie uwagę przywódców narodu w Jerozolimie, jedyne, co można było o Nim powiedzieć, to to, że był synem cieśli. Nic więc dziwnego, że nie pozostały żadne świadectwa, które umożliwiałyby wiarygodne odtworzenie historii Jego ponadtrzydziestoletniego życia.

ks. Przemysław Szewczyk

|

12.12.2024 00:00 Historia Kościoła 1(7)/2025

dodane 12.12.2024 00:00

Poza tym dla chrześcijan nie było ważne, gdzie Jezus mieszkał, jakie skończył szkoły, czy lubił pływać, jak sobie radził zawodowo, jakie miał zamiłowania czy hobby. Chociaż w centrum uwagi uczniów Jezusa od początku było Jego „święte człowieczeństwo”, czyli to, jakim był człowiekiem, nie przywiązywano wielkiej wagi do tego, jak dorastał i dojrzewał. Głęboko wierzono bowiem, że to nie życie ukształtowało Jego charakter – co jest powodem, dla którego lubimy zagłębiać się w biografie ludzi wielkich – ale fakt, że poczęcie Jezusa dokonało się mocą samego Boga. Ponieważ w Nim Bóg stał się człowiekiem, człowieczeństwo Jezusa wyrasta – w odróżnieniu od naszego – nie z życiowych doświadczeń, ale z samego Boga, który wziął na siebie ludzką naturę. Wiara we Wcielenie czyni więc pytanie o biografię Jezusa zbędnym i tłumaczy skąpe informacje na temat dzieciństwa, młodości i Jego dorosłości poprzedzającej rozpoczęcie publicznej działalności.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Przemysław Szewczyk Historyk Kościoła, patrolog, tłumacz dzieł Ojców Kościoła, współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Wschodni – Domus Orientalis”, twórca portalu patres.pl, poświęconego Ojcom Kościoła.