– Batalia toczy się o pojednanie ze swoją historią, z tym, co się już w życiu zbudowało lub co się bezpowrotnie utraciło. O próbę zrozumienia, dlaczego życie potoczyło się tak, a nie inaczej. Czasem zrozumienie niestety nie jest możliwe albo zbyt bolesne i wtedy swoją historię trzeba po prostu przyjąć – mówi s. Małgorzata Lekan OP o tym, w jaki sposób kobiety wchodzą w dojrzały etap życia. Dominikanka przekonuje, że przez tę batalię trzeba przejść, by doświadczyć „pokoju, harmonii i wyluzowania ”.
Magdalena Dobrzyniak: Jakie duchowe potrzeby mają kobiety w wieku dojrzałym?
s. Małgorzata Lekan OP: Kobiety w wieku 40+ chcą harmonijnie poukładać puzzle, które nagromadziły przez całe swoje dotychczasowe życie. Każdy z puzzli reprezentuje inne doświadczenie i uobecnia rozmaite wymiary i obszary wieloletnich zaangażowań. Kobieta w wieku dojrzałym stoi przed zadaniem połączenia tych różnych doświadczeń w spójną, zintegrowaną narrację o swoim życiu.
Co Siostra ma na myśli?
Kobiety dojrzałe mają już doświadczenie w obszarze nauki, pracy zawodowej, przyjaźni, wysiłku budowania małżeństwa, rodzenia i wychowywania dzieci, walki o wierność wartościom i wyborom. Są to bardzo bogate i nierzadko trudne przeżycia: sukcesy zawodowe czy naukowe, ale też zawody w ważnych relacjach, lata starania się o potomstwo i trud wychowywania oraz przeróżne obciążające wydarzenia, jak śmierć bliskich osób, choroba, emigracja, zdrada etc. Mówimy o kobietach, które – psychologicznie i biologicznie – są na etapie kryzysu połowy życia, który daje o sobie znać również w sferze duchowej. To właśnie wtedy kobiety ze wzmożoną siłą poszukują siebie, ale takiej siebie, która jest całością, a nie tylko cząstką opowieści pod tytułem np. „pani dyrektor” czy „mama dwójki dzieci”. Nie. One mówią: „Chcę być samodzielną, spełnioną w sobie samej osobą, której może przydarzyło się być panią dyrektor lub mamą dwójki dzieci”. Widzimy więc, że dojrzałość 40+ to etap szukania odpowiedzi na pytanie o tożsamość; o to, kim jestem i jak mam zintegrować wszystkie „puzzle” swojego życia.
Puzzle to ciekawa metafora, bo nagromadzonych doświadczeń nie da się już zmienić. Poniekąd to już nie jest czas walki czy szukania drogi. Nadszedł raczej czas akceptacji i zrozumienia siebie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).