Dlaczego akurat Władysławowi Reymontowi przypadła w udziale literacka Nagroda Nobla? Jakie walory dostrzegli w jego dziele członkowie Akademii Szwedzkiej?
W tym miesiącu minęło sto lat od przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi. Wybitny polski pisarz nie otrzymał jej za całokształt twórczości, jak to najczęściej (choć nie zawsze) bywa w przypadku tego lauru, ale za jedno konkretne dzieło – „Chłopów”. „Istotnie bowiem dzieło to znacznie przewyższa inne książki Reymonta. Gdzie indziej występuje on jako utalentowany narrator, tylko w »Chłopach« jako natchniony i wielki poeta” – pisał dzień po rozstrzygnięciu dziennik „Svenska Dagbladet”, zbliżony do kręgów Akademii Szwedzkiej.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.