Papież apeluje o dialog w trudnej sytuacji społecznej i politycznej w Mozambiku, modli się za mieszkańców wyspy Flores w Indonezji, dotkniętych erupcją wulkanu. Zwraca uwagę na potrzebę modlitwy i pomoc ofiarom tajfunu w Walencji. Prosi o modlitwę o pokój oraz wskazuje na beatyfikowanego wczoraj w Hiszpanii o. Józefa Torres Padilla, który dawał świadectwo wielkiej miłości wobec osób potrzebujących.
Papież zapewnił, że jest blisko mieszkańców wyspy Flores w Indonezji, dotkniętych erupcją wulkanu. Modli się za ofiary, ich rodziny i przesiedleńców. Pamięta także o mieszkańcach Walencji i innych części Hiszpanii, którzy zmagają się z konsekwencjami tajfunu. W tym kontekście Franciszek zadał pytanie, czy ludzie modlili się w intencji poszkodowanych w Walencji i czy pomogli im.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na niepokojące wiadomości napływające z Mozambiku. Zachęcił wszystkich do dialogu, tolerancji i niestrudzonego poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań oraz modlitwy za ludność Mozambiku, aby obecna sytuacja nie spowodowała utraty wiary w drogę demokracji, sprawiedliwości i pokoju.
Franciszek prosił o dalszą modlitwę za udręczoną Ukrainę, gdzie szpitale i inne budynki cywilne również są atakowane oraz za Palestynę, Izrael, Liban, Mjanmę, Sudan i inne miejsca, gdzie są wojny na całym świecie.
W związku z beatyfikacją o. Józefa Torres Padilla, który wczoraj został ogłoszony błogosławionym Papież dał go jako przykład kapłana, który wyróżniał się jako spowiednik i przewodnik duchowy, który dawał świadectwo wielkiej miłości wobec potrzebujących.
Nawiązując do konferencji klimatycznej COP29, która rozpocznie się jutro w Baku, Ojciec Święty życzył, aby skutecznie przyczyniła się do ochrony środowiska. Przypomniał też, że trzy lata temu powstała platforma Laudato si’.
Zwracając się do Włochów, którzy obchodzą dziś Święto Dziękczynienia, Papież wyraził wdzięczność rolnikom za uprawę ziemi i zachęcił do pracy na roli, aby zachować jej żyzność także dla przyszłych pokoleń.
Na koniec Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów przybyłych z całego świata, w tym grupy z Polski.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik