Jak znieść czas milczenia Boga, braku doświadczenia Jego bliskości?

Najciemniej pod latarnią. Doskonale wiedzieli o tym święci wołający: „Gdzie jesteś, Boże?”. Dzięki temu, że przechodzili tę próbę wiary, możemy uzbroić się w cierpliwość. Bo to ona okazuje się zbawienna.

Mało co tak bardzo wskazuje na Boga i tak natarczywie woła o Boga, jak właśnie przeżycie Jego nieobecności” – pisze ks. Tomáš Halík. Jak przeżywali to doświadczenie święci nauczyciele duchowości? Ci, o których mawiamy, że mieli bliską relację z Bogiem? Jaką podpowiedź mogą dać tym, którzy doświadczają „milczącego Boga”? „Przeżycie Jego nieobecności może jednych prowadzić do »oskarżenia Boga«, które kończy się odrzuceniem wiary” – pisze ks. Halík. „Jednak bez bolesnego doświadczenia »świata, w którym brak Boga« trudno zrozumieć sens religijnych poszukiwań i wszystkiego, co chcemy powiedzieć o »cierpliwości wobec Boga«. Jestem przekonany, że dojrzała wiara musi zawrzeć w sobie (ale także wewnętrznie przetworzyć i uczciwie, a nie powierzchownie i łatwo, przejść i przezwyciężyć) te doświadczenia, które przez jednych określane są patetycznym zwrotem »śmierć Boga«, podczas gdy inni nazywają to »Bożym milczeniem« i »nocą wiary«”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.