Jest jesień roku 1575. Mediolan ogarnia straszliwa epidemia dżumy. Ludzie umierają na ulicach. W samym tylko mieście w półtora roku choroba zabiera 13 tysięcy ludzkich istnień, a w jego okolicach – dalsze 8 tysięcy.
Obraz wypełniony jest postaciami ludzi umierających na rękach swych bliskich. Pomiędzy tymi osobami krząta się kapłan w szatach biskupa. Wokół jego głowy możemy dostrzec delikatny blask – znak, że widzimy świętego. Kładzie on ręce na głowie konającego i udziela mu sakramentu namaszczenia chorych. Tekst modlitwy odczytuje z księgi, którą trzyma towarzyszący mu diakon. Z tyłu stoi drugi diakon z zapaloną pochodnią.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.