Regulacja genów, sztuczna inteligencja i projektowanie białek

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizyki i chemii zostali wyróżnieni za badania ściśle związane ze sztuczną inteligencją. Jednak za ich odkryciami stoi inteligencja jak najbardziej ludzka. Podobnie jak w przypadku naukowców nagrodzonych Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

MEDYCYNA I FIZJOLOGIA

Victor Ambros i Gary Ruvkun: za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.

Jeszcze zanim odkryto istnienie mikrona, naukowcy dysponowali wiedzą, że zaledwie 2 proc. DNA jest nośnikiem twardych genetycznych danych. Reszta była owiana tajemnicą. To mRNA kieruje procesem produkcji białek w komórkach organizmów żywych, pełni w pewnym sensie funkcję pośrednika między danymi genetycznymi z DNA a procesem produkcji białek. Dane te są przekazywane w procesie transkrypcji. Jest to jednak proces bardzo skomplikowany i przebiegający na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest właśnie odkryta przez tegorocznych noblistów struktura mikroRNA. MikroRNA to maleńkie fragmenty informacji genetycznej – grupa jednoniciowych RNA, które regulują ekspresję genów strukturalnych. Co to oznacza w praktyce?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.