Wiem, wiem…

„Wiedza” unosi pychą, miłość zaś buduje. (1 Kor 8, 1b)

1 Kor 8,1b-7.10-13

„Wiedza” unosi pychą, miłość zaś buduje. (1 Kor 8, 1b)

Jesteśmy przeinformowani. Sobotnio-niedzielne wydanie New York Timesa dostarcza więcej informacji niż otrzymywał przez całe życie człowiek żyjący w połowie XIX wieku. Jan Kowalski bombardowany jest każdego dnia 34 gigabajtami danych czyli odpowiednikiem stu tysięcy słów. Neurolodzy alarmują, że nasz układ nerwowy fatalnie reaguje na nadmiar informacji. Przeciążenie następuje wówczas, gdy ktoś bombardowany jest większą ilością informacji, niż jego mózg jest w stanie jednocześnie przetworzyć. Termin ten pojawił się w psychologii i socjologii już przed czterdziestu laty. Neurologia określa go jako „przeciążenie poznawcze”. Socjologowie przyrównują to zjawisko do drastycznej chińskiej metody tortury, w czasie której więźniów… pozbawiano powiek. Efekt? Skazaniec nieustannie odbierał zewnętrzne bodźce, co ostatecznie doprowadzało go do szaleństwa

Ja też sporo wiem. „Połknąłem” tysiące książek, komentarzy, świadectw, opowieści. Tymczasem, jak przypomina trapista Michał Zioło: „Wiedza nadyma, a wiedza teologiczna nadyma szczególnie”. Przed laty śląscy klerycy w czasie Wielkiej Nocy zapukali do furty sióstr znajomych i rzucili : „Chrystus zmartwychwstał!”. A te pokiwały głowami: „Wiemy, wiemy! „Trochę – śmiali się – podcięło nam to skrzydła”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz Marcin Jakimowicz W I czytaniu Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.