Jeszcze kilkanaście lat temu praca zdalna była rzadkością i dotyczyła niewielu zawodów. Obecnie coraz więcej firm zatrudnia właśnie w takim trybie. Pandemia COVID-19 wzmocniła ten trend, wielu pracodawców, którzy oddelegowywali swoich podwładnych do pełnienia obowiązków z domu, doceniło taki system współpracy i postanowiło na stałe wprowadzić jako standardową opcję zatrudnienia. To sprawiło, że rynek pracy stał się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza ruchowymi, umożliwiając im wykonywanie różnych zawodów zdalnie.
Praca w trybie home office pozwala firmom znacząco obniżyć koszty operacyjne, eliminując potrzebę utrzymania dużych biur oraz związanych z nimi wydatków na infrastrukturę. Dla pracowników zdalnych jest to również wygodna forma zatrudnienia, nie muszą codziennie docierać do miejsca pracy, co pozwala oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Taki model zatrudnienia jest szczególnie korzystny dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą napotykać dodatkowe trudności związane z poruszaniem się i dotarciem do punktu docelowego. Dzięki pracy zdalnej mogą one wykonywać swoje obowiązki w bardziej komfortowych warunkach, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb, co sprzyja zwiększeniu ich efektywności i satysfakcji zawodowej.
Nowoczesna technologia stwarza szanse na pracę zdalną w wielu obszarach, które jeszcze niedawno wymagały fizycznej obecności w biurze. Możliwości realizowania zadań zawodowych online są dziś szerokie i dostępne dla specjalistów z różnych dziedzin. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by otrzymać wymarzoną posadę, budować karierę i czuć się spełnionym zawodowo. Oferty pracy w trybie home office czekają m.in. na:
- osoby zajmujące się IT – dynamicznie rozwijająca się branża potrzebuje ekspertów, którzy śledzą najnowsze trendy i są gotowi na ciągłą naukę. Szczególnie perspektywiczne są obszary związane z rozwojem sztucznej inteligencji, uczeniem maszynowym, analizą danych, czy cyberbezpieczeństwem,
- specjalistów ds. obsługi klienta – niektóre firmy umożliwiają zdalną obsługę klientów, można znaleźć zatrudnienie np. jako konsultant telefoniczny, albo przy obsłudze wiadomości e-mail lub czat, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób z ograniczoną mobilnością,
- marketingowców – obszar marketingu internetowego, zarządzanie social mediami, tworzenie content marketingu, SEO czy copywriting stwarza okazje do budowania kariery w dynamicznym i szybko rozwijającym się sektorze, gdzie duże znaczenie ma pomysłowość i efektywna komunikacja. Tego typu zajęcia wymagają także umiejętności strategicznego myślenia i biegłości w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Specjaliści mogą skutecznie realizować swoje zadania z dowolnego miejsca, najczęściej w takich zawodach istnieje duża elastyczność pod względem godzin pracy, co również jest korzystne dla pracowników z niepełnosprawnościami,
- grafików – to dziedzina, którą również z powodzeniem można realizować zdalnie, pracując dla konkretnych firm lub szukając ofert od różnych zleceniodawców.
W większych miastach, jak np. Łódź, wiele firm prowadzi rekrutację do pracy zdalnej. Mogą do nich aplikować osoby, które mieszkają w dowolnym miejscu, również w znacznej odległości od województwa łódzkiego. Aktualne oferty dostępne są na stronie https://www.gowork.pl/praca/lodz;l.
Artykuł sponsorowany zawierający reklamę GOWORK.PL Serwis Pracy