Urodziła się jako Chaja Kalb, zmarła jako duchaczka s. Emanuela. O polskiej Żydówce, która przyjęła chrzest, wstąpiła do Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego i całe życie poświęciła w ofierze za swój naród, opowiada s. Immaculata Kraska CSS, postulatorka procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej s. Emanueli Kalb.
Magdalena Dobrzyniak: Co siostrę intryguje w życiu i przesłaniu siostry Emanueli Kalb?
S. Immaculata Kraska CSS: Każdy, kto autentycznie żyje Ewangelią, jest intrygujący. A dla siostry Emanueli Ewangelia była całym życiem. Poznałam ją jako młoda dziewczyna, gdy wstąpiłam do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Spotkałam ją w naszym klasztorze w Krakowie i bardzo sobie cenię to, że jestem naocznym świadkiem jej życia. Poruszało mnie jej niezwykłe umiłowanie Chrystusa w Eucharystii, determinacja i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia wytyczonego celu. Tę drogę poznałam później, gdy zapoznałam się z notatkami, które po sobie zostawiła. Jej cel był jasny: zjednoczenie z Chrystusem. Była gotowa poświęcić wszystko, by go osiągnąć, stawała się hostią za zbawienie narodu żydowskiego, z którego pochodziła. To była jej szczególna misja, choć poświęcała się też w intencji kapłanów, za zbawienie dusz. A poza tym – i to było niezwykle ujmujące – była po prostu siostrą. Dobrą, życzliwą, kochającą zgromadzenie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).