1 lipca Polska, pierwszy raz od przystąpienia w 2004 r. do UE, obejmie przewodnictwo w Radzie UE. Do Warszawy przyjadą m.in. szef RE Herman Van Rompuy i premier Węgier Viktor Orban, który oficjalnie przekaże prezydencję premierowi Donaldowi Tuskowi.
Na piątek zaplanowane są uroczystości z udziałem polskich i europejskich polityków, a także imprezy muzyczne dla warszawiaków i mieszkańców innych miast w kraju.
O godzinie 11 rozpocznie się w gmachu parlamentu przy ul. Wiejskiej wspólne posiedzenie posłów i senatorów. Orkiestra odegra hymny Polski i Unii Europejskiej. Przemówienia wygłoszą marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i prezydent Bronisław Komorowski.
Wyemitowane zostaną przesłania: szefa PE Jerzego Buzka oraz przewodniczącego węgierskiego parlamentu Laszlo Koevera. Przewidziane jest też wystąpienie marszałka Senatu Bogdana Borusewicz.
Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn powiedział, że w uroczystości w parlamencie udział wezmą także m.in. byli prezydenci i premierzy, przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych i duchowieństwa.
Z okazji prezydencji w sali plenarnej Sejmu znajdą się flagi Polski i UE. w holu głównym będzie można obejrzeć oryginały Traktatu Akcesyjnego Polski do UE oraz Traktatu z Lizbony.
Wczesnym popołudniem w Kancelarii Premiera szef węgierskiego rządu Victor Orban - w obecności dziennikarzy - oficjalnie przekaże prezydencję w Radzie UE szefowi polskiego rządu. Planowane jest spotkanie Donalda Tuska z szefem KE Manuelem Barroso, szefem RE Hermanem Van Rompuyem oraz przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem.
Według informacji Kancelarii Prezydenta, o godz. 13 w Belwederze Bronisław Komorowski będzie gościł Hermana van Rompuya. Po tym spotkaniu, o godz. 14.30 prezydent weźmie udział w otwarciu wystawy fotograficznej "Artyści Europie" w galerii ulicznej w Alejach Ujazdowskich.
Wczesnym wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji. Przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Zgromadzeni w teatrze goście obejrzą premierowe przedstawienie opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" Davida Pountneya.
W Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna. To 50-minutowy utwór na głos i orkiestrę z wykorzystaniem tekstów młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, z którym kompozytor pracował na planie filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Reinbert de Leeuwm, wystąpi solistka Jadwiga Rappe (alt).
Dla tych, którzy będą chcieli włączyć się w świętowanie inauguracji polskiej prezydencji, przygotowane będzie całodniowe widowisko muzyczne na czterech specjalnie przygotowanych scenach w stolicy.
Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz, gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich.
Do rana na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.
Na scenie przy pl. Defilad obejrzeć można będzie widowisko muzyczne pod tytułem "Tu Warszawa" według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego. Wystąpią m.in. grupa wokalna Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, saksofonista Kenny G i wokalistka Angie Stone oraz Dolores O'Riordan (The Cranberries). Na tej scenie ma pojawić się też premier Tusk.