Olej lniany – wszystkie niezbędne informacje

Olej lniany to jeden z najpopularniejszych olejów roślinnych. Czym się charakteryzuje? Jakie ma zastosowanie? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Olej lniany – charakterystyka

Olej lniany pozyskuje się z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Tłoczony on jest na zimno, co pozwala zachować jego naturalne walory. Olej ceniony jest za bogatą zawartość składników odżywczych. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć można jasnozłoty kolor oraz delikatny, lekko orzechowy smak i zapach, który może być także lekko ziemisty, co jest naturalne przy olejach roślinnych.

Olej lniany – bogactwo cennych składników odżywczych

Olej lniany to przede wszystkim bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu alfa-linolenowego (ALA), który stanowi około 60% składu tego oleju oraz w mniejszych ilościach kwasu linolowego i kwasu oleinowego. Jednak to nie wszystko, w składzie oleju lnianego znajdują się także między innymi niewielkie ilości białka oraz witamin (witaminy E i witaminy K).

Olej lniany – właściwości

Do głównych właściwości oleju lnianego zalicza się na przykład:

  • regulowanie poziomu cholesterolu we krwi;
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób nowotworowych, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym;
  • łagodzenie stanów zapalnych;
  • wspieranie metabolizmu i poprawnego działania układu trawiennego;
  • wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego;
  • pomaganie w utrzymaniu dobrej kondycji włosów, skóry, paznokci.

Jak wykorzystać olej lniany w kuchni?

Olej lniany jest bardzo cennym produktem, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów, między innymi w kuchni. Można go na przykład dodać do sałatki jako pyszny dressing, łącząc go z musztardą i cytryną. Świetnie komponuje się również z zupami, którym dodaje głębię smaku i wiele cennych wartości odżywczych. Olej lniany można także dodać do twarogu, kefiru i jogurtu jako słodki, zdrowy dodatek. Z uwagi na zawartość zdrowych tłuszczy polecane jest także dodawanie tego oleju do pieczywa i smoothie. Olej można też wykorzystać jako składnik do domowych sosów. Koniecznie trzeba tu wspomnieć o tym, że olej lniany ze względu na niską temperaturę dymienia nie nadaje się do smażenia.

Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce

Jak już wcześniej wspomniano, olej lniany wpływa na kondycję skóry, paznokci i włosów. Dlatego jest on częstym składnikiem wielu różnych kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak balsamy do ciała, szampony do włosów, maseczki do twarzy czy też olejki do masażu. Olej lniany działa jak naturalny nawilżacz, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgoci w skórze. Rewelacyjnie wspiera leczenie stanów zapalnych, typu łuszczyca czy egzema. Świetnie przyspiesza również gojenie się ran i podrażnień. Ze względu na zawartość antyoksydantów (witaminy E) pomaga też chronić skórę przed uszkodzeniem oksydacyjnym, wpływa również na opóźnianie procesu starzenia się skóry.

Na co uważać stosując olej lniany?

Stosując olej lniany, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, a mianowicie:

  • jeśli produkt będzie miał nieprzyjemny, rybi zapach czy też gorzki smak, to może to świadczyć o tym, że nie nadaje się już do spożycia;
  • należy przestrzegać dziennej dawki zalecanej przez producenta, dzięki czemu uniknie się skutków ubocznych w postaci na przykład bólu brzucha, biegunki;
  • przed rozpoczęciem spożywania oleju lnianego warto sprawdzić, czy nie wchodzi on w interakcje z jakimiś przyjmowanymi już lekami, na przykład z lekami hormonalnymi lub przeciwzakrzepowymi;
  • ten produkt powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od promieni słonecznych, musi być również zawsze dobrze zamknięty, dzięki temu dłużej zachowa swoje wartości odżywcze oraz świeżość;
  • należy pilnować daty ważności i zużyć olej przed upływem tego terminu.

Olej lniany jest wszechstronnym produktem. Można go wykorzystać w kuchni do wielu różnych potraw, ale i poprawić stan swoich włosów, skóry i paznokci stosując kosmetyk z jego zawartością czy też stosując go w formie suplementu diety.

Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Miodziarze Sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: