Zmarł Maciej Zembaty - poeta, satyryk, reżyser radiowy, muzyk, tłumacz poezji Leonarda Cohena. Przez wielu uważany był za klasyka polskiego czarnego humoru. Miał 67 lat. Informację o śmierci artysty przekazał PAP jego menadżer Marek Zdaniukiewicz
Pisarz, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski wielokrotnie współpracował z Zembatym w radiowej Trójce. "Znałem go dobre 40 lat. Z Maciejem Zembatym wiąże się pierwsze wspomnienie dawnej Trójki" - powiedział PAP w poniedziałek Wolski.
"Będzie nam go bardzo brakowało. To był człowiek, który mógł osiągnąć dużo więcej gdyby przyszło mu żyć w weselszych czasach" - ocenił.
W opinii Wolskiego Zembaty był wszechstronnie i bardzo uzdolniony. "Aż byłem zdziwiony, że w którymś momencie porzucił on tę swoją niwę, czyli czarny humor, i zaczął od tego odchodzić. Był również utalentowanym prozaikiem, od tego też odszedł. Zaczęły fascynować go inne rzeczy, np. wyprawy do Indii, do Nepalu - tutaj się różniliśmy. On lubił żyć mocno, na pełen gwizdek" - powiedział PAP Wolski.
Maciej Zembaty urodził się 16 maja 1944 w Wadowicach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej. Dzięki swym badaniom był jednym z pierwszych specjalistów od grypsery.
Zadebiutował w 1965 na Festiwalu w Opolu, gdzie uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski.
W 1972 r. zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena. Przetłumaczył ich ponad 60. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek Cohena. Jego tłumaczenie piosenki "Partisan" stało się jednym z nieoficjalnych hymnów przywódców Solidarności internowanych w latach stanu wojennego.
W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko "Rodzina Poszepszyńskich", jedną ze sztandarowych audycji rozrywkowych Polskiego Radia, tworzoną i nadawaną - z przerwami - na przestrzeni 25 lat.
W latach siedemdziesiątych związał się też z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie prowadził m.in. autorską audycję "Zgryz", był też jednym z prezenterów "Zapraszamy do Trójki" - pierwszej i jedynej wówczas audycji nadawanej na żywo z telefonicznym udziałem słuchaczy.
W pierwszą rocznicę Sierpnia'80 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" w Gdańsku - imprezę prezentującą twórców i twórczość funkcjonującą poza peerelowską cenzurą.
Poza tłumaczeniami z angielskiego i własną twórczością, opublikował także przekłady wierszy i piosenek autorów rosyjskich, głównie tzw. bandyckich pieśni.
Przez wiele lat Zembaty współpracował z polskimi reżyserami jako scenarzysta i autor muzyki do filmów m.in. "Około północy" (1977), "Sam na sam" (1977) i serialu telewizyjnego "Siedem życzeń" (1984).