Leżą obok siebie. Galicyjski Żyd spod Stanisławowa, Austriak spod Grazu, Węgier z Tokaju i anonimowy wojak z zabitej dechami ruskiej wsi. Ukryte w lasach Beskidu Niskiego cmentarze rozpoczętej 110 lat temu Wielkiej Wojny pokazują, że śmierć nie zna pojęcia dwóch stron barykady.
Stoimy na grobem. Czyim? Bóg raczy wiedzieć. „1 ÖST. UNG KRIEGER”. Nieznany żołnierz armii Habsburgów. I tak mnóstwo odrestaurowanych nagrobków jest opisanych. Wydział Grobów Wojennych wykonał znakomitą pracę. 28 lipca 110 lat temu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, rozpoczynając tym samym konflikt, który na trzech kontynentach pochłonął życie niemal 10 milionów żołnierzy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.