Średniowieczny żydowski modlitewnik na wystawie w Muzeum Wiary

To jeden z najwcześniej zachowanych tekstów tego typu w Europie Północnej

Unikalny średniowieczny sidur (modlitewnik) jest obecnie wystawiony publicznie w Muzeum Wiary w północnej Anglii. Manuskrypt wypożyczony został z Corpus Christi College w Oksfordzie. Zawiera arabskie odręczne pismo na swoich stronach, co zapewnia wyjątkowy wgląd w życie narodu żydowskiego w średniowieczu.

Ten mały, dobrze używany modlitewnik należał do Żyda mieszkającego w Anglii pod koniec XII wieku. Uważa się, że jest jednym z najwcześniej zachowanych tekstów tego typu w Europie Północnej. Sidur został prawdopodobnie stworzony w Anglii lub północnej Francji, ale jego właściciel pochodził z Hiszpanii, a jego ojczystym językiem był arabski.

Na wyklejce napisał listę swoich dłużników w języku judeoarabskim, czyli formie języka arabskiego pisanej przy użyciu wersji alfabetu hebrajskiego. Jest to jedyny znany tekst arabski, który został napisany w średniowiecznej Anglii.

Księga zawiera wszystkie hebrajskie modlitwy, których właściciel potrzebowałby do odmawiania w ciągu dnia, a także specjalne modlitwy na święta. Nosił go ze sobą do synagogi, a także używał go w domu, w gronie rodziny.

Charlotte Grobler, kuratorka w The Auckland Project, zwraca uwagę na portalu Medievalists.net, że z modlitewnika mogła korzystać cała rodzina a także inne osoby, ponieważ stworzenie w tamtym czasie rękopisów było bardzo kosztowne.

Odwiedzający Muzeum Wiary będą mogli zobaczyć sidur do 11 sierpnia 2024 r.

« 1 »

MG/Medievalists.net