„Ja, Kapitan”. Reżyser Matteo Garrone poszedł ciekawszą drogą niż Agnieszka Holland w „Zielonej Granicy”

„Ja, Kapitan” jest filmem chrześcijańskim, choć nie mówi nic o religii. Żadna inna produkcja w takim stopniu nie dała konkretnej twarzy imigrantom, którzy stali się bezimiennym orężem w rękach dyktatorów. Nie dziwi, że papież Franciszek był tym obrazem do głębi poruszony.

Matteo Garrone filmem „Ja, Kapitan” zdobył weneckiego Srebrnego Lwa za reżyserię. Grający główną rolę Seydou Sarr wygrał zaś na festiwalu w Wenecji nagrodę im. Marcella Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora. Kilka dni później obaj spotkali się na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem. Byli na niej obecni również Moustapha Fall, grający drugą najważniejszą rolę, oraz Mamadou Kouassi, którego losy zainspirowały twórców filmu.

W zeszłym roku w liście do arcybiskupa Alessandra Damiana z Agrigento, do którego archidiecezji należy Lampedusa, gdzie przybijają nieustannie kolejne łodzie z imigrantami, Franciszek napisał: "Śmierć niewinnych, głównie dzieci, w poszukiwaniu egzystencji spokojniejszej, dalekiej od wojen i przemocy, jest bolesnym i ogłuszającym wołaniem, które nie może pozostawić nas obojętnymi. To hańba dla społeczeństwa, które nie umie już płakać i współczuć innym". Matteo Garrone nakręcił film, który mógłby być ekranizacją słów papieża. Jego film ma wywołać łzy i krzyk, ale bez politycznego zadęcia. Garrone stworzył film, jakiego przez publicystyczny temperament nie potrafiła nakręcić Agnieszka Holland, chociaż w jej „Zielonej Granicy” są elementy równie mocne i przejmujące jak w filmie włoskiego reżysera. Nie przez przypadek to on zdobył w Wenecji ważniejsze wyróżnienia niż wybitna polska reżyserka. Uważam też, że głównie przez „Ja, Kapitan” film Holland nie miałby szans w oscarowej stawce, nawet gdyby został do walki o Oscary zgłoszony. Dwie produkcje o tej samej tematyce w jednej kategorii by się nie zmieściły, a Garrone nakręcił obraz wybitny. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.