„Ja, Kapitan”. Reżyser Matteo Garrone poszedł ciekawszą drogą niż Agnieszka Holland w „Zielonej Granicy”

„Ja, Kapitan” jest filmem chrześcijańskim, choć nie mówi nic o religii. Żadna inna produkcja w takim stopniu nie dała konkretnej twarzy imigrantom, którzy stali się bezimiennym orężem w rękach dyktatorów. Nie dziwi, że papież Franciszek był tym obrazem do głębi poruszony.

Łukasz Adamski

|

05.07.2024 16:18 Gość Niedzielny

dodane 05.07.2024 16:18
0

Matteo Garrone filmem „Ja, Kapitan” zdobył weneckiego Srebrnego Lwa za reżyserię. Grający główną rolę Seydou Sarr wygrał zaś na festiwalu w Wenecji nagrodę im. Marcella Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora. Kilka dni później obaj spotkali się na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem. Byli na niej obecni również Moustapha Fall, grający drugą najważniejszą rolę, oraz Mamadou Kouassi, którego losy zainspirowały twórców filmu.

W zeszłym roku w liście do arcybiskupa Alessandra Damiana z Agrigento, do którego archidiecezji należy Lampedusa, gdzie przybijają nieustannie kolejne łodzie z imigrantami, Franciszek napisał: "Śmierć niewinnych, głównie dzieci, w poszukiwaniu egzystencji spokojniejszej, dalekiej od wojen i przemocy, jest bolesnym i ogłuszającym wołaniem, które nie może pozostawić nas obojętnymi. To hańba dla społeczeństwa, które nie umie już płakać i współczuć innym". Matteo Garrone nakręcił film, który mógłby być ekranizacją słów papieża. Jego film ma wywołać łzy i krzyk, ale bez politycznego zadęcia. Garrone stworzył film, jakiego przez publicystyczny temperament nie potrafiła nakręcić Agnieszka Holland, chociaż w jej „Zielonej Granicy” są elementy równie mocne i przejmujące jak w filmie włoskiego reżysera. Nie przez przypadek to on zdobył w Wenecji ważniejsze wyróżnienia niż wybitna polska reżyserka. Uważam też, że głównie przez „Ja, Kapitan” film Holland nie miałby szans w oscarowej stawce, nawet gdyby został do walki o Oscary zgłoszony. Dwie produkcje o tej samej tematyce w jednej kategorii by się nie zmieściły, a Garrone nakręcił obraz wybitny. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.