1 lipca ruszy z Warszawy 40. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego
29.06. Warszawa (PAP) - Za osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, internetu czy telefonu będą modlić się uczestnicy 40. Pieszej Pielgrzymki Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Pątnicy wyjdą z Warszawy 1 lipca. W tym roku pójdą pod hasłem "Mocni w wierze".
Od 1 do 14 lipca 2024 r. Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła organizuje 40. Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego. Pątniczy szlak liczący ok. 400 km wiedzie m.in. przez Marki, Otwock, Miniszew, Magnuszew, Głowaczów, Słupicę Rzeczniów, Ostrowiec Świętokrzyski, Włostów, Opatów, Baranów Sandomierski, Przyłęk, Ropczyce, Frysztak.
Pielgrzymka rozpocznie się 1 lipca mszą św. w stołecznej archikatedrze p.w. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, której o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Zgodnie z tradycją pielgrzymi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego - propagatora trzeźwości, aby po 14 dniach dojść do Miejsca Piastowego na Podkarpaciu, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów, apostoła trzeźwości.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: "Mocni w wierze". "Przez dwa tygodnie młodzież z całej Polski będzie wypraszała łaskę trzeźwości w polskich rodzina. W tym roku w naszych rozważaniach skupimy się na cnotach, a więc np. na roztropności, sprawiedliwości, umiarkowaniu czy męstwie oraz głównych wadach - nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, chciwości, czy pożądliwości, zastanawiając się, jak pracować nad swoich charakterem" - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.
Na zakończenie pątniczego szlaku będzie możliwość podpisania powołanej przez ks. Franciszka Blachnickiego Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC). Zadeklarować abstynencję można na rok, stając się kandydatem do KWC, lub do końca istnienia KWC - decydując się na bycie jej członkiem.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka to zobowiązanie się nie tylko do abstynencji w intencji osób uzależnionych, ale także do nieczęstowania alkoholem, niekupowania go oraz do codziennej modlitwy za osoby dotknięte nałogiem.
"Pielgrzymkę zwieńczy 13 lipca msza św. o godz. 17.30 w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Liturgii będzie przewodniczył generał Michalitów (CSMA) ks. Dariusz Wilk. Następnego dnia przewidziane jest specjalne nabożeństwo i rozesłanie" - powiedział ks. Michcik.
Zapewnił, że "na każdym etapie trasy można dołączyć do pielgrzymki lub podesłać swoje intencje".
Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego została zainicjowana i zorganizowana w 1984 r. przez ówczesnych kleryków zgromadzenia księży michalitów. Pierwsza wyruszyła 1 lipca 1985 r.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.
Według danych WHO, Europejczycy przodują w świecie, jeśli chodzi o spożycie alkoholu - wypijają średnio 9,2 litra na mieszkańca w porównaniu ze średnią światową 5,5 litra na osobę. Wśród 10 krajów o najwyższym spożyciu alkoholu na mieszkańca siedem to państwa będące członkami Unii Europejskiej.
Z danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wynika, że średnie spożycie czystego alkoholu na jednego mieszkańca w 1993 r. wynosiło 6,52 litra. W 2003 r. wzrosło do 7,86 litra, w 2013 r. do 9,67 litra, a w 2021 r. do 9,70 litra na osobę. W 2023 r. na wódkę Polacy wydali 16,8 mld zł, a na piwo 22,8 mld zł.
Autor: Magdalena Gronek