Papież nie może być przeszkodą dla jedności chrześcijan. Może stać się jej gwarantem

Czy forma posługi Następcy św. Piotra może zmienić się tak, by była akceptowalna dla chrześcijan wszystkich wyznań?

Takie pragnienie blisko 30 lat temu wyraził Jan Paweł II w encyklice Ut unum sint. Co by to jednak miało oznaczać w praktyce? I czy sami katolicy są gotowi „negocjować” charakter prymatu Piotra?

Ekumenizm w praktyce

Londyn, mieszkanie anglikańskiego pastora Nicky'ego Gumbela, współtwórcy kursów Alpha (znanego na całym świecie narzędzia ewangelizacji). Rozmawiamy o wszystkich możliwych sprawach, ale jednym z głównych wątków jest oczywiście ekumenizm. Bo ten najbardziej sprawdza się właśnie w ewangelizacji. Moją uwagę przykuwają fotografie gospodarza z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, Franciszkiem, o. Ranierem Cantalamessą… W swoich wystąpieniach Nicky coraz częściej cytuje ostatnich papieży. A na niedawnej konferencji dla blisko 6 tysięcy liderów chrześcijańskich z całego świata (co najmniej dwie trzecie uczestników to protestanci) w przepięknej Royal Albert Hall pierwszym mówcą jest obecny papież – nagranie zostaje wyemitowane z wielkich ekranów. Wszyscy biją brawo, nie kryją wzruszenia. A gdy jeden z kolejnych mówców, kapucyn z Rzymu, kończy swoje nauczanie, Nicky prosi go o udzielenie wszystkim błogosławieństwa. Zakonnik intonuje „Alleluja” na znaną „katolicką melodię”, 6 tysięcy osób podejmuje śpiew i spontanicznie przechodzi – na tej samej melodii – w wołanie o Ducha Świętego. Rok wcześniej, na podobnym wydarzeniu, prezbiteriański pastor prowadził nabożeństwo pokutne. Ponad 5 tysięcy uczestników na klęczkach przepraszało za wszystkie grzechy ludzi Kościoła, które doprowadziły do podziałów wśród chrześcijan…

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina Jacek Dziedzina Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.