Z Bożą pomocą. I Reagana. Łukasz Adamski o nowym filmie Seana McNamary

Czy można być jedną z największych gwiazd Hollywood i równocześnie manifestować swoją wiarę i grać w kinie chrześcijańskim? Dennis Quaid udowadnia, że jest to możliwe. Zagrał właśnie Ronalda Reagana w filmie reżysera, z którym w zeszłym roku nakręcił religijny film dla Amazona.

W zwiastunie nadchodzącego filmu „Reagan” Dennis Quaid wygląda tak, jak gdyby urodził się do zagrania roli 40. prezydenta USA. Co prawda Alan Rickman jako Reagan w „The Butler” (2013) stworzył ciekawy epizod, ale postać ikonicznego prezydenta USA była przez Hollywood zawsze ujęta w barwach satyry.

„Reagan” (premiera w USA 30 sierpnia) Seana McNamary to pierwszy biograficzny film poświęcony jednemu z najważniejszych prezydentów w historii USA, opowiadający o jego walce z komunizmem od czasu, gdy był aktorem i działaczem w Hollywood, aż po czas prezydentury, gdy jego determinacja ostatecznie dobiła gnijący Związek Sowiecki. Wszystko ma być opowiedziane z perspektywy fikcyjnej postaci agenta KGB Victora Novikova, granego przez znanego polskim widzom Jona Voighta. Aktor jest zdeklarowanym trumpistą i nie dziwi jego udział w filmie będącym apoteozą Reagana, ale McNamara zebrał na pokładzie również innych ciekawych hollywoodzkich aktorów, którzy nie obnoszą się wcale z poparciem dla Partii Republikańskiej. W Nancy Reagan wciela się Penelope Ann Miller, natomiast w Jacka Warnera Kevin Dillon. Oparty na wydanej również w Polsce książce Paula Kengora „Ronald Reagan i obalenie komunizmu” film ma również dotykać mocno kwestii duchowych. Kengor jest autorem pozycji „Ronald Reagan. Duchowa biografia”, w której analizował intrygującą i niejednoznaczną religijną drogę Reagana. Czy dlatego właśnie reżyserem „Reagana” został Sean McNamara, a tytułową rolę zagrał Quaid?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.