Filmowy piątek z „Gościem”. Na sygnale po własną duszę

„Granice mroku” to interesujące spojrzenie na pracę ratowników medycznych w postpandemicznym Nowym Jorku. Czy można nazwać je dziełem głęboko teologicznym?

Film przemyka niezauważenie przez serwisy VOD w Polsce. Obraz Jean-Stephane Sauvaire’a nie wszedł u nas do kin przez słabe recenzje po zeszłorocznych pokazach w Cannes. Warto go jednak obejrzeć, bo to autorskie spojrzenie na pracę ratowników medycznych w postpandemicznym Nowym Jorku rymuje się z zapomnianym, a głęboko teologicznym filmem duetu Martin Scorsese/Paul Schrader z 1999 roku.

Jak św. Franciszek?

„Ciemna strona miasta” (na podstawie powieści Joe Connelly’ego) był dla Scorsesego i Schradera powrotem po latach na nocne i pełne grzechu nowojorskie ulice. Ten duet dał nam przecież „Taksówkarza”, który opowiadał o mścicielu czyszczącym współczesny mu neonowy Babilon z „grzeszników”. W „Ciemnej stronie miasta” bohater nie zabija, ale ratuje ludzi jako ratownik medyczny o imieniu Frank. Oba filmy łączy jednak religijna percepcja poświęcenia i odkupienia własnych win. Z wiecznie umęczoną i znerwicowaną twarzą Nicolasa Cage’a, będący na granicy załamania Frank ratuje ludzi z „przedsionka piekła”. Pełen wyrzutów sumienia z powodu śmierci młodej Meksykanki, której nie zdołał niegdyś uratować, odkupienia szuka w pomocy starszemu mężczyznie po rozległym zawale. Poznaje przy tym jego córkę o imieniu Mary (Patricia Arquette), która również potrzebuje ratunku. Duchowego. Tak jak Frank. Mary i Frank będący symbolicznym odniesieniem do św. Franciszka z Asyżu? Nawiązania religijne są tutaj jasne, co w przypadku tych dwóch filmowców nie jest zaskakujące. Odsyłam zresztą do mojego tekstu o twórczości Paula Schradera na portalu Gościa Niedzielnego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.