Już tylko niespełna miesiąc dzieli nas od XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress), który w tym roku zaplanowano w dniach 7- 9 maja.
Kongres to trzy dni pełne dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed decydentami, rządami państw, przedstawicielami samorządów, przedsiębiorcami, aktywistami i liderami opinii, naukowcami, reprezentantami świata kultury czy mediów. Podjęte zostaną tematy, którymi żyją Polska, Europa i świat.
Wydarzenie zainauguruje dyskusja pt. „Europa – transformacja dla przyszłości”, która otworzy cykl debat w ramach jednego z głównych nurtów wydarzenia – Europa, geopolityka i gospodarka. Zaproszeni goście podsumują dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wspólnie zastanowią się nad kształtem przyszłej Europy. Dyskutanci omówią też proces zmian w kierunku zrównoważonej gospodarki, a także zastanowią się nad szeroko pojętymi inwestycjami z myślą o przyszłości. Ponadto organizatorzy zaplanowali cykl moderowanych rozmów o Europie, którego głównymi tematami będą: Bilans członkostwa Polski w UE; Inwestycje i konkurencyjność; Skuteczna transformacja gospodarki i sektora energii; Digitalizacja: cele, szanse, zagrożenia; Architektura europejskiego bezpieczeństwa; Ukraina w Europie oraz Priorytety polskiej prezydencji.
Pozostałe 6 głównych nurtów Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmie zagadnienia związane z kluczowymi obszarami gospodarki, tendencjami rozwoju społecznego oraz istotnymi zjawiskami i trendami przyszłości.
Obszar Energia, transformacja, bezpieczeństwo obejmie nową definicję bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Uczestnicy kongresu wspólnie zastanowią się nad tym, czego oczekują biznes i inwestorzy, by mocniej zaangażować się w transformację sektora energii, a także – jakie zmiany czekają branżę w kontekście OZE.
Klimat i zrównoważona gospodarka to kolejny z obszarów, wokół którego toczyć się będą dyskusje. Zielone inwestycje – jak inicjować i zasilać; rola sektora finansowego, ESG w strategiach firm, we współpracy gospodarczej i w łańcuchach dostaw, a także greenwashing – jak nie dać się nabrać? Nad tym wszystkim już lada chwila pochylą się paneliści.
W ramach obszaru Cyfrowa gospodarka, nowe technologie pod dyskusje poddane zostaną m.in. najważniejsze trendy technologiczne przyszłości, zielona transformacja i efektywność energetyczna, cyberbezpieczeństwo czy infrastruktura dla cyfrowego przyspieszenia.
Inwestycje i finanse to cykl, w ramach którego pogłębiona zostanie tematyka KPO oraz innych unijnych źródeł środków rozwojowych. Ponadto dyskutanci zdefiniują europejskie priorytety w kontekście polskiego potencjału i potrzeb inwestycyjnych.
Kolejny z obszarów – Prawo a gospodarka – rozłoży na czynniki pierwsze system wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście działalności gospodarczej. Co oznacza stabilny i funkcjonalny porządek prawny dla wzrostu gospodarki oraz rozwoju przedsiębiorczości? Jak uzdrowić relacje państwo-biznes? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni goście.
Ostatni obszar to Migracje, różnorodność, rynek pracy. Paneliści przyjrzą się trendom migracyjnym oraz migrantom na rynku pracy. Tematem dyskusji będzie także różnorodność i inkluzywność jako trend społeczny zmieniający zarządzanie zespołami. O merytorycznej wartości kongresu, obok doboru tematów, decydować będą także paneliści, którzy podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi najbardziej nurtujących dzisiaj kwestii. Do Katowic przyjadą m.in. Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii, Karolis Žemaitis, wiceminister Ministerstwa Gospodarki i Innowacji Litwy; Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
in. prasowa