Czy Maryja urodziła się w Jerozolimie? Czy Jej rodzice wysłali 3-letnią córkę na służbę do świątyni? Czy można powiedzieć, że zwiastowanie miało miejsce w Nazarecie 7 kwietnia, w środę rano? Skąd wzięło się przekonanie, że Józef był stary, gdy poślubiał młodą Maryję? I czy prawdą jest, że miał szóstkę dzieci z pierwszego małżeństwa? W apokryfach o Maryi możliwe tropy historyczne mieszają się z legendami. Czy można uznać je za wiarygodne?
Wraz z upływem czasu znaczenie Maryi w Kościele rosło coraz bardziej. Zajmuje Ona ważne miejsce w sporach o naturę Syna Bożego. Z początkiem IV wieku pojawiają się kościoły maryjne, święta, modlitwy do Maryi. Wraz ze wzrostem pobożności maryjnej pojawia się literatura. Pisarze chrześcijańscy poświęcają Maryi coraz więcej miejsca w swoich tekstach, a z czasem ukazują się pisma w całości Jej poświęcone, które stanowią znaczną część tak zwanej literatury apokryficznej, bujnie rozwijającej się od przełomu II i III wieku.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Przemysław Szewczyk Historyk Kościoła, patrolog, tłumacz dzieł Ojców Kościoła, współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Wschodni – Domus Orientalis”, twórca portalu patres.pl, poświęconego Ojcom Kościoła.