Biblioteki publiczne to dużo więcej niż wypożyczalnie książek. To prawdziwe zagłębia kulturalne działające wokół książki.
Z danych GUS wynika, że w 2022 roku w Polsce działało 7638 bibliotek publicznych i filii, które prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży. Istnieje też 805 punktów bibliotecznych. Biblioteki publiczne posiadają niebagatelny zbiór – 124,4 mln woluminów. Wypożycza je około 5,1 mln czytelników. Aż 64 proc. bibliotek działa na wsiach. Najwięcej bibliotek publicznych jest w województwie mazowieckim (946), a najmniej w podlaskim (225). Na jedną bibliotekę publiczną przypada przeciętnie 4945 mieszkańców. A jak ma się statystyka do konkretnych miejsc i ludzi? I dlaczego odwiedzamy biblioteki publiczne, które w ostatnich latach bardzo mocno się zmieniły?
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agata Puścikowska Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 redaktor warszawskiej edycji GN, od 2011 dziennikarz działu „Polska” w GN. Autorka kilku książek, m.in. „Wojennych sióstr” oraz „Święci 1944. Będziesz miłował”.