Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jeden obraz w wielu zbiorach

Czy można oddać emocje towarzyszące scenie batalistycznej na płótnie? Okazuje się, że tak, jeśli obraz został namalowany na formacie o wymiarach 15×115 m i ma się talent godny Wojciecha Kossaka.

Powstała w 1900 roku ,,Bitwa pod piramidami’’ do dziś robi wrażenie i jest obiektem analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. ,,Okiem liryka’’, który przybliża historię tego monumentalnego obrazu.

Konfrontacja dwóch obrazów

Wojciech Kossak był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. ,,Bitwa pod piramidami’’ była po ,,Bitwie pod Racławicami’’ oraz ,,Panoramie Berezyńskiej’’ (stworzonej wspólnie z Julianem Fałatem), trzecim dziełem tego typu. Obraz nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie, w latach 1798–1801. Wybitny malarz wykreował pełną dynamizmu scenę. Uwagę widza przyciągają rozpędzone sylwetki koni, ukazane w dynamicznych pozach. Sporo miejsca artysta poświęcił również na analizę postaci ludzkich oraz kłębów unoszącego się piaskowego kurzu. Całość pobudza wyobraźnię i pozwala poczuć atmosferę minionych wydarzeń.

W filmie poznajemy historię monumentalnego malowidła, podzielonego niegdyś przez artystę na fragmenty, które obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao S.A. Kolejną część panoramy możemy odnaleźć m.in. w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Porównaliśmy obraz banku z tym, który został zakupiony przez bratanicę Wojciecha Kossaka w 1936 roku.

Obraz „Bitwa pod piramidami" kryje w sobie niezwykłą historię, która stanowi ciekawą lekcję dla widzów. Bank Pekao S.A. jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Zrealizowany film jest kolejną produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao. Wszystkie filmy powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pierwszy z nich pt. „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należące do banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku, bank wyprodukował film o niezwykle utalentowanym artyście z okresu Młodej Polski – Józefie Mehofferze. W styczniu bieżącego roku powstała trzecia produkcja, w której mogliśmy się przenieść do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka.

fot. Armando Alvarado   fot. Armando Alvarado

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Miłośników sztuki zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada niespełna 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji zawiera również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy