Co o Bogu mówi historia ofiarowania Izaaka? Podcast z komentarzem do Liturgii Słowa drugiej niedzieli Wielkiego Postu.
Co o Bogu mówi historia ofiarowania Izaaka? Komu potrzebna była konfrontacja na górze Moria? Czy Bóg potrzebował wypróbować wiarę Abrahama? Na pytania odpowiada siostra dr hab. Joanna Nowińska.
Jak mocno jest w nas ta wątpliwość, podejrzliwość, że Bóg nie jest Bogiem miłosiernym, łaskawym, kochającym, chcącym naszego dobra? Kiedy czytamy o żądaniu ofiary z Izaaka automatycznie uruchamia w nas to w niepewność i brak zaufania do Boga, który chce ofiary z dziecka.
– Tyle że ta historia jest o tym, że Bóg tej ofiary nie chce. Pozwolił Abrahamowi przeżyć bardzo mocno oddanie syna na ofiarę, żeby pokazać, że w ten sposób – praktykowany przez sąsiednie plemiona – nie mają postępować – wyjaśnia s. Nowińska.
To jest opowieść o wierze Abrahama? O tym, że nie potrafi Bogu zaufać?
– Bo musiał bardzo długo czekać.
I nie czekał bezczynnie. Szukał swoich rozwiązań. Stąd chęć usynowienia sługi Eliezera, stąd spłodzenie syna z niewolnicą Hagar.
– Abraham ma prawo myśleć o sobie jako o kimś, kto Boga rozczarował, kto Boga nie słucha. Dlatego ta próba jest tak ważna. Ważna dla Abrahama, nie dla Boga. Bóg o Abrahamie wie wszystko – nie musi go wypróbowywać. To Abraham ma się dowiedzieć podczas tej próby, że potrafił Bogu zaufać, że ma z Nim relację.
Wejdź i słuchaj: Więcej podcastów „Gościa Niedzielnego”
Dominika Szczawińska