Tajemnice zamachu

Kraków. W przeddzień 30. rocznicy zamachu na Jana Pawła II z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II odbyła się konferencja „Tajemnice zamachu na bł. Jana Pawła II”

... w której wystąpili kard. Stanisław Dziwisz, prof. Gabriel Turowski oraz dr Andrzej Grajewski, kierownik działu zagranicznego „Gościa Niedzielnego”, a zarazem autor publikacji pt. „Papież musiał zginąć”, stanowiącej wybór przesłuchań Mehmeta Alego Agcy. Przed konferencją kard. Dziwisz otrzymał od redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” ks. Marka Gancarczyka pierwszy egzemplarz książki, której GN jest współwydawcą razem z katowickim oddziałem IPN.

W swym świadectwie ksiądz kardynał, który 13 maja 1981 r. podtrzymywał w samochodzie zranionego Ojca Świętego, akcentował przede wszystkim fakt jego cudownego ocalenia. Zdaniem metropolity krakowskiego, zakończenie procesu Alego Agcy było zakończeniem politycznym. – Śledczy nie doszli do prawdy. Prawda jest tak skomplikowana, że nie wiem, czy kiedykolwiek dojdziemy do dokumentów, żeby wszystko wyjaśnić.

Prosta ocena jest chyba najbardziej słuszna: na pewno Moskwie zależało na tym, żeby usunąć papieża – mówił PAP kard. Dziwisz. Zdaniem prof. Turowskiego, przyjaciela papieża, immunologa i immunogenetyka, który był członkiem zespołu leczącego Jana Pawła II po zamachu oraz Międzynarodowej Komisji zwołanej przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, oceniającej przebieg leczenia, papież niechętnie rozmawiał na temat zamachu. – Powiedział mi: „Wiesz, zamach jest z inspiracji Złego” – wspominał. Dodał, że po zamachu niezwykłego wymiaru nabrały tajemnice fatimskie, co umożliwiło papieżowi odczytanie na nowo orędzia Matki Bożej Fatimskiej oraz zawierzenie Jej świata zagrożonego wojną nuklearną.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

red.