Nazywa się Walter Villadei, jest rzymianinem. Poprowadzi misję Axiom-3 z przylądka Canaveral na Florydzie, której załoga będzie w całości europejska. Start dzisiaj o godz. 23.11.
Urodzony w 1974 r. Walter od dziecka, jak większość rówieśników, marzył o międzygwiezdnych podróżach. „Rodzice zapisali mnie wtedy do klubu miłośników astronomii, a hobby z czasem przerodziło się w pasję do latania” – opowiadał dziennikarzom.
„W jego przypadku marzenie spełniło się: włoski kosmonauta jest gotowy, aby pilotować trzecią komercyjną misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą organizuje Axiom Space i która będzie pierwsza z załogą w całości europejską” – pisze Natalia Distefano w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. Kosmonauci spędzą na MSK 14 dni. Wystartują dzisiaj o 17.11 czasu przylądka Canaveral (we Włoszech i Polsce – godz. 23.11), a odliczanie już ruszyło.
Pułkownik Sił Powietrznych jest pierwszym we Włoszech, który ukończył kosmiczne studia inżynierskie w 1998 roku. „Misja to nie wycieczka turystyczna, wymaga miesięcy ciężkiego treningu. A tam, w górze, codziennie współpracujemy na rzecz postępu” – zaznacza W. Villadei.
Astronauta tłumaczy, że udział w misji pozwoli podnieść kompetencje związane z działalnością człowieka w kosmosie, zarówno w dziedzinie medycyny, jak i technologii. Dodaje, że będzie to także wspaniała okazja do uczczenia 100-lecia Włoskich Sił Powietrznych i 60. rocznicy wystrzelenia na orbitę satelity San Marco 1. Włochy były trzecim krajem na świecie, które wysłały w kosmos własnego satelitę.
Podczas tych 14 dni europejscy kosmonauci przeprowadzą ok. 30 eksperymentów na pokładzie MSK, z czego 3 będą autorstwa Włochów. Jeden z nich dotyczyć będzie wpływu mikrograwitacji na organizm ludzki podczas misji kosmicznych, kolejny zbada procesy agregacji niektórych białek, które aktywują się podczas procesów neurodegeneracyjnych – np. u pacjentów z chorobą Alzheimera – co może w przyszłości zaowocować nowymi metodami leczenia tego typu chorób, a trzeci będzie związany z badaniem tzw. świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej i przeznaczony będzie dla celów obronności i sił powietrznych.
Zdjęcie pułkownika Villadei obiegło media:
baja /Avvenire