Rodzice chrześcijańscy powinni mieć tyle dzieci, ile mają w sobie wiary, a nie środków finansowych – mówił bp Zbigniew Kiernikowski podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie.
Święto rodzin połączone było z 10. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin, który znajduje się w parczewskim sanktuarium. Jak mówił biskup siedlecki „małżeństwo chrześcijańskie to zawierzenie się dwojga wierzących mocy Boga z ufnością, iż to On uczyni ich jednym ciałem w Chrystusie”. - Partnerami przymierza małżeńskiego są: z jednej strony Bóg, a z drugiej mężczyzna i kobieta w ich wzajemnej relacji. Jest to jedyne w swoim rodzaju związanie się z drugim człowiekiem dla przeżywania sakramentu jedności, przekraczające ludzki rozum i tylko ludzkie siły – tłumaczył.
Bp Kiernikowski zdecydowanie podkreślił, że „rodzice chrześcijańscy powinni mieć tyle dzieci, ile mają w sobie wiary, a nie środków finansowych”. - Mocą Jezusa Chrystusa mogą oni wejść w sferę umierania i tam składać Bogu dziękczynienie za dar nowego życia, które tworzy się w tajemniczy sposób, mocą Boga, gdy człowiek traci swoje życie dla drugiego – tłumaczył zgromadzonym.
Diecezjalny Dzień Rodziny ubogaciły świadectwa małżonków. Jacek i Joanna Wrona z Częstochowy opowiedzieli jak Bóg wybrał ich na świadków Jego życiodajnej mocy. Historia przyjścia na świat ich trzeciej córki, Marii Glorii była jednym z dowodów świętości w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Miłośnicy popularnego serialu „Plebania” mogli poznać historię życia rodzinnego, budowanego na słowie Bożym oraz wierze w Chrystusa, aktora Dariusza Kowalskiego oraz jego żony Barbary. O swoim doświadczeniu Boga mówili także Aneta Sobierajska, katechetka z Siedlec Monika i Wiesław Iwankowie ze wspólnoty neokatechumenalnej z Lublina.
Podczas spotkania przedstawiony został także nowy program formacyjny dla narzeczonych, który w diecezji siedleckiej będzie obowiązywał od 1 września br. Jak mówił ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin, „jeżeli przyjrzymy się dzisiejszym rodzinom chrześcijańskim, to z łatwością zobaczymy jak daleko ich życie odbiega od Ewangelii”. - Katechezy przygotowane przez duszpasterstwo rodzin w jakiejś części chcą zapełnić tę lukę i pomóc narzeczonym w dojrzałym i odpowiedzialnym wejściu w przymierze małżeńskie – podkreślił.
Szczytowym momentem parczewskich uroczystości była Eucharystia w intencji rodzin, której przewodniczył ordynariusz siedlecki. Wyjaśniając znaczenie dzisiejszej Ewangelii o uczniach z Emaus bp Kiernikowski zauważył, że „jedni usłyszeli dobrą nowinę, że ukrzyżowany Jezus zmartwychwstał i żyje, drudzy tej prawdy nie usłyszeli lub ją odrzucili i nadal lękają się o swoje życie”. - Nasze serce raduje się, kiedy mamy Pana przed oczami. Wchodzimy wówczas na drogę życia. Obyśmy byli ludźmi, którzy służą życiu. Mamy w sobie tyle życia, ile gotowi jesteśmy go stracić dla drugiego – nauczał.
Po Mszy św. małżonkowie spotkali się z Księdzem Biskupem na wspólnej agapie, przygotowanej przez miejscową wspólnotę parafialną. O godz. 20.00 odbędzie się koncert maryjno-patriotyczny w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Wojska Polskiego.
Organizatorami spotkania byli parafia św. Jana Chrzciciela w Parczewie na czele z proboszczem ks. prałatem Tadeuszem Lewczukiem oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej.