Będzie pomnik w… Smoleńsku

Warszawa–Smoleńsk. Prof. Adam Myjak został przewodniczącym jury konkursu na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy w Smoleńsku, który ogłosili wspólnie prezydenci Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew.

Według prof. Myjaka, najważniejszym aspektem konkursu jest wartość artystyczna pomnika, zaś kwestie polityczne powinny zejść na dalszy plan. – Najistotniejsze jest to, aby pomnik, który ma powstać, był prawdziwym, najwyższej klasy dziełem artystycznym, udanym i pięknym – tłumaczy.

Gwarantować to mają wybitni specjaliści wchodzący w skład jury, których nazwiska podał 20 kwietnia minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wśród nich jest czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network i sekretarz sądu.

Prof. Myjak to rzeźbiarz i pedagog, były rektor ASP w Warszawie, który ma w swoim dorobku m.in. pomnik katyński dla tzw. Dolinki Katyńskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych czy płaskorzeźbę Matka Boska Katyńska w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Regulamin konkursu został zatwierdzony przez ministrów kultury Polski i Rosji. Całość założenia memorialnego w Smoleńsku ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać 5 m. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono „swobodę wypowiedzi artystycznej”.

Koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji nie może przekroczyć miliona euro brutto. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników ma nastąpić do 31 grudnia br.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

bł/PAP