„W internecie przeczytałam, że nie powinno się nadawać imion aniołom. I teraz już nie wiem…”
Codziennie modlę się do Anioła Stróża i ostatnio ksiądz powiedział mi, żeby nawiązać z nim bliższy kontakt i nadać mu imię. A dzisiaj w internecie przeczytałam, że nie powinno się nadawać imion aniołom. I teraz już nie wiem…
Asia, 15 lat
Droga Asiu, przyznam, że nigdy nie pomyślałem o swoim Aniele Stróżu w taki sposób. Ale Twoje pytanie jest bardzo oryginalne. Przypomniało nam, że warto się modlić do naszych aniołów. Wierzymy, że każdy ma u swojego boku osobistego Bożego wysłannika. Dla wielu z nas to właśnie modlitwa do Anioła Stróża była pierwszą, której nauczyli nas rodzice. Pamiętamy ją jeszcze? „Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy, ciała mego, zaprowadź mnie do żywota wiecznego”.
Dorośli często zapominają o tej pięknej modlitwie, a przecież nasz Anioł Stróż nie zajmuje się nami tylko w dzieciństwie, ale przez całe życie. Katechizm Kościoła mówi o tym bardzo jasno: „Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. »Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia« (św. Bazyli Wielki). Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy – przez wiarę – w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu” (KKK 336).
Prawda o istnieniu aniołów mówi nam o potędze i dobroci Pana Boga. Przy czym należy pamiętać, że aniołowie przede wszystkim chronią nas przed grzechami i prowadzą do Boga. Piękną biblijną ilustracją tej prawdy jest Księga Tobiasza. Opowiada ona historię pewnego młodzieńca, Tobiasza, któremu w długiej drodze pomaga anioł Rafał. Przy czym Tobiasz nie wiedział, że to anioł. Sądził, że to przypadkowy towarzysz podróży. Anioł Rafał pomógł Tobiaszowi stać się mężczyzną, ochronił też jego małżeństwo z Sarą. Świetna historia, warto ją przeczytać.
A wracając do Twojego pytania o imię… W Biblii znamy imiona tylko trzech aniołów: Gabriela, Rafała i Michała. Każde z nich ma symboliczne znaczenie. Gabriel znaczy „Bóg okazał się mocny”, Rafał – „Bóg uzdrowieniem”, a Michał – „Któż jak Bóg”. To ciekawe, że w każdym anielskim imieniu ukryte jest słowo „Bóg”.
W swojej prywatnej modlitwie możesz zwracać się do swojego Anioła Stróża, jak chcesz, byle z szacunkiem i miłością. Pamiętaj, że anioł jest wysłannikiem Boga, a nie maskotką. Sądzę, że Twój Anioł Stróż nie będzie miał nic przeciwko, jeśli nadasz mu jakieś imię. Jeśli to pomoże Ci lepiej się modlić, to nie widzę w tym nic złego. Ufam, że aniołowie mają poczucie humoru. Ostatecznie najważniejsze, aby się modlić. I pamiętać, że każda modlitwa do aniołów lub do świętych zmierza ostatecznie do Boga. Celem modlitwy jest zawsze Bóg. On jest naszym najlepszym Przyjacielem i Obrońcą. I o Niego musi nam chodzić w życiu. Aniołowie wielbią Boga nieustannie. I zachęcają nas do tego samego.
Fragment pochodzi z książki: "Jak to jest? Pytają czytelnicy »Małego Gościa«, odpowiada ks. Tomasz Jaklewicz". Książka do nabycia w sklepie "Gościa".
Ks. Tomasz Jaklewicz