W najbliższym czasie niemal co druga stacja paliw ORLEN będzie działać poza granicami Polski. Koncern poinformował o nowej akwizycji w Austrii – tym razem spółka przejmie 266 punktów w tym kraju. To szósty zagraniczny rynek, na którym będą funkcjonować stacje polskiego koncernu.
ORLEN konsekwentnie umacnia swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Firma zakomunikowała niedawno o zawarciu umowy zakupu 266 stacji austriackiej marki Turmöl. Ich nabycie da koncernowi trzecie miejsce wśród największych sieci paliwowych w tym kraju i 10 proc. udziałów w tamtejszym rynku detalicznym. Po sfinalizowaniu transakcji ORLEN będzie zarządzać siecią ponad 3400 stacji, z czego aż 44 proc. będzie znajdować się za granicą.
Zgodnie ze strategią koncernu, liczba stacji ORLEN ma w 2030 r. liczyć 3500 punktów. Po zakończeniu przejęcia w Austrii cel ten będzie zrealizowany już w 97 proc. Takie przyspieszenie było możliwe dzięki utworzeniu silnego koncernu multienergetycznego w efekcie fuzji z Grupą LOTOS i PGNiG, a wcześniej – przejęciu Energi. Powstała nowoczesna, dynamiczna firma, zdolna finansować ambitne projekty nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Austria będzie szóstym zagranicznym rynkiem, na którym działa sieć ORLEN. Aktualnie najwięcej stacji koncernu poza Polską znajduje się w Niemczech – tamtejsza sieć liczy ich 605. Z kolei w Czechach, gdzie ORLEN ma 436 stacji, koncern jest numerem jeden, jeśli chodzi o udział w rynku detalicznej sprzedaży paliw. Szybko rozwija się także sieć na Słowacji i Węgrzech. W pierwszym kraju liczy już 90 placówek, natomiast na Węgrzech – 79, jednak do połowy 2024 r. przybędzie ich jeszcze 64, co da łącznie 143 stacje.
Nie tylko benzyna i diesel
Szybko rosnąca sieć sprzedaży benzyny i oleju napędowego to tylko część planów rozwojowych koncernu na rynku detalicznym. ORLEN ma zamiar być regionalnym liderem również wtedy, gdy chodzi o paliwa alternatywne, zasilające pojazdy napędzane elektrycznością oraz wodorem. Obecnie firma posiada ok. 600 punktów ładowania samochodów elektrycznych, ale do końca dekady liczba ta ma wzrosnąć do 10 tys. – przede wszystkim w Polsce, Czechach i w Niemczech. W tym roku ORLEN uruchomił dwie ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Czechach. Jeszcze w tym roku taka stacja zostanie otwarta w Polsce, w Poznaniu. Kolejne powstaną w Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Pile i Warszawie. Na koniec 2030 roku sieć wodorowych stacji ORLEN będzie liczyła 100 obiektów, przy czym połowa z nich znajdzie się w kraju, a pozostałe w Czechach i na Słowacji.
ORLEN VITAY – 5 mln użytkowników aplikacji
Spektakularny rozwój za granicą nie oznacza, że ORLEN zapomina o rynku polskim. Dysponując największą siecią stacji w kraju, firma koncentruje się na stałym podnoszeniu jakości obsługi, poszerzaniu oferty oraz budowaniu relacji z klientami. Przykładem jest aplikacja ORLEN VITAY, ułatwiająca klientom ORLEN korzystanie z atrakcyjnych promocji. Aplikacja ma już 5 mln użytkowników, ale ORLEN stale pracuje nad poszerzeniem możliwości aplikacji, aby z jednej strony uwzględnić rosnącą ofertę, również pozapaliwową, dostępną na stacjach koncernu, z drugiej – spełnić oczekiwania użytkowników w zakresie wygody korzystania z tego narzędzia.Jednym z udogodnień, jakie oferuje aplikacja VITAY, jest możliwość płacenia za paliwo bez kontaktu z obsługą, bezpośrednio w swoim smartfonie, po zeskanowaniu kodu QR na stanowisku do tankowania (ORLEN Pay). Takich udogodnień, przyspieszających tankowanie, jest na stacjach ORLEN dużo więcej: to między innymi możliwość obustronnego tankowania czy też skorzystania z samoobsługowych kas. Dodatkowo na około 400 stacjach paliw ORLEN w całej Polsce o sprawność tankowania dbają Mobilni Kasjerzy, oferujący dokonanie płatności za paliwo lub dowolny produkt z oferty stacji bezpośrednio na podjeździe. Dzięki nim kierowca tankujący na stacjach ORLEN nie musi nawet opuszczać pojazdu. •
Partner publikacji
Mirosław Książkiewicz