Naukowcy odkryli dwa nowe gatunki kretów, które mogły żyć w górach wschodniej Turcji od nawet 3 milionów lat.
Badacze z Turcji, USA i Wielkiej Brytanii nie tylko odkryli dwa nowe gatunki kreta, ale także udowodnili, że są one biologicznie odległe od innych znanych przedstawicieli tego rodzaju zwierząt.
Oba nowe gatunki - Talpa hakkariensis i Talpa davidiana tatvanensis - żyją w górach we wschodniej Turcji. Są w stanie przetrwać temperatury do 50 st. C latem, a zimy spędzają zakopane pod dwumetrową warstwą śniegu.
Odkrycie zostało opublikowane w Zoological Journal of the Linnean Society (https://doi.org/10.1093/zoolinnean/zlad049).
"Bardzo rzadko zdarza się dzisiaj odkrycie nowego gatunku ssaka" - podkreślił jeden z autorów badania, prof. David Bilton z University of Plymouth, który w swojej karierze odkrył już prawie 80 nowych gatunków zwierząt, głównie owadów.
"Znamy około 6500 gatunków ssaków. Dla porównania - jest około 400 000 znanych gatunków chrząszczy, a szacuje się, że jest ich 1-2 miliony. Z zewnątrz nowo odkryte krety wydają się podobne do znanych już gatunków ze względu na to, że ewolucja pod ziemią narzuca duże ograniczenia kształtu i wielkości ciała - tak naprawdę krety mają bardzo niewiele możliwości w tej kwestii. Nasze badanie pokazuje, jak łatwo możemy nie doszacować bioróżnorodności - szczególnie pośród ssaków, co do których wielu ludzi zakłada, że znamy już wszystkie gatunki żyjące na naszej planecie" - opisał prof. Bilton.
Dzięki temu odkryciu liczba znanych gatunków kretów żyjących w Eurazji zwiększyła się z 16 do 18, a każdy z nich posiada inną charakterystykę.
Oprócz analizy kształtu i wielkości ciała badanych zwierząt naukowcy przeanalizowali także ich DNA i porównali je z tym pochodzącym od innych znanych już kretów, dzięki czemu udowodnili odrębność nowo odkrytych gatunków.
"Nie mamy wątpliwości, że przyszłe badania ujawnią jeszcze większą różnorodność i że kolejne gatunki kretów czekają na odkrycie w tym oraz w sąsiednich regionach. Coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność ochrony bioróżnorodności, ale żeby chronić gatunki, musimy najpierw wiedzieć o ich istnieniu" - podsumował prof. Bilton.