Jan Paweł II pomagał świeckim bardziej otworzyć się na współczesny świat i jego wezwania. Zachęcał wspólnoty Kościoła do odważniejszej aktywności, a zarazem przestrzegał przed wszelkimi patologiami.
W Domu Pielgrzyma przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie odbyła się 16 kwietnia konferencja Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Tematem dzisiejszego spotkania było m.in. omówienie przygotowań ruchów katolickich w Polsce do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II oraz Światowego Dnia Młodzieży w sierpniu w Madrycie.
Wkład Jana Pawła II w rozwój laikatu w Kościele i świecie omówił o. Adam Schulz SJ, odpowiedzialny w ORRK za formację.
Przypomniał, że soborowa wizja roli świeckich w Kościele i świecie była jednym z najważniejszych działań papieża Polaka, a głównym dokumentem opisującym te wyzwania była adhortacja apostolska „Christifideles laici”. Papież ukazał w niej formację świeckich jako absolutny priorytet duszpasterski, zarówno w poszczególnych diecezjach, jak i w programach duszpasterskich.
Jak stwierdził o. Schulz, Jan Paweł II podkreślał potrzebę zaangażowania się świeckich w świecie jako miejscu rozwoju i realizacji ich eklezjalnego powołania. Jest to o tyle ważne, że część duchownych i świeckich upatruje misję laikatu wewnątrz wspólnoty Kościoła, a nie w świecie – mówił prelegent.
Jan Paweł II pomagał świeckim bardziej otworzyć się na współczesny świat i jego wezwania. - Zachęcał wspólnoty Kościoła do odważniejszej aktywności, a zarazem przestrzegał przed wszelkimi patologiami niewłaściwego otwarcia na świat, np. przed zbytnim otwarciem na marksizm czy ideologię liberalizmu – tłumaczył o. Schulz.
To Janowi Pawłowi II przypisuje się inicjację wielkiego programu ewangelizacyjnego, zwanego „nową ewangelizacją” – przypomniał o. Schulz. W programie tym świeccy, członkowie ruchów, odnaleźli przestrzeń dla swojej posługi. Dla wielu ruchów „nowa ewangelizacja” stała się najważniejszą misją apostolską.
Swoim przykładem papież Polak sam podjął olbrzymi wysiłek ewangelizacyjny, jakim stały się pielgrzymki do wielu krajów. Szeroko ukazywał też obszary apostolstwa świeckich, w tym zaangażowanie w parafii i wspólnocie Kościoła lokalnego. Sam zapraszał świeckich na różne spotkania, konsultując z nimi, w sposób formalny i nieformalny, różne problemy życia Kościoła.
Jan Paweł II rozwinął teologię małżeństwa i rodziny oraz uczył, jak ważny jest szacunek dla życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Był w tym bardzo zdecydowany, wywołując nieraz poważne niezadowolenie w środowiskach laickich. W sposób zdecydowany wskazywał też świeckim konieczność ich zaangażowania w życie społeczne, polityczne, nawet w sytuacji, gdy grożą im oskarżenia o karierowiczostwo czy nadmierne pragnienie władzy. - Podkreślał aktywność świeckich w życiu gospodarczym, w pracy zawodowej. Uczył szacunku do pracy i do tego, aby stawała się ona miejscem spotkania z Bogiem, kontynuacją Jego dzieła stworzenia i zbawienia – przypomniał o. Schulz.
„Cieszymy się, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym – będziemy mieli w nim wielkiego orędownika rozwoju laikatu oraz rozwoju ruchów katolickich w Kościele w Polsce” – zakończył o. Schulz.
W rozmowie z KAI o. Schulz powiedział, że ruchy i stowarzyszenia nie tylko dołączają się do parafialnych czy diecezjalnych pielgrzymek do Rzymu na 1 maja, ale również organizują własne autokary. Ci członkowie ruchów, którzy pozostają w kraju, włączają się aktywnie w przygotowania przebiegu dnia beatyfikacji Jana Pawła II w swoich diecezjach czy parafiach. Chcą dać świadectwo swojego zaangażowania, ale również wdzięczności Bogu za dar papieża-Polaka.
Bardziej niż na wyjeździe na beatyfikację, członkowie ruchów skupiają się na podjęcie myśli Jana Pawła II o powołaniu i roli świeckich w Kościele i świecie oraz o roli ruchów katolickich - powiedział o. Schulz.
Podczas spotkania rozmawiano też o udziale ruchów i stowarzyszeń w Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie. O stanie obecnym mówił ks. Grzegorz Suchodolski z krajowego biura organizacyjnego ŚDM. Ubolewał n nad stosunkowo małym zainteresowaniem polskiej młodzieży. Do tej pory zgłoszono ok. 9,1 tys. chętnych. To daje Polsce 6-7 miejsce wśród krajów pod względem liczebności udziału w ŚDM w Madrycie. - Stąd tym bardziej istotna jest nasza, czyli ruchów katolickich, aktywność - podkreśla o. Schulz. Są bowiem wspólnoty, które organizują wyjazd do Madrytu niezależnie od diecezjalnych struktur - tak jest w Chemin Neuf (500 osób), wspólnocie Światło-Życie, Odnowie w Duchu Świętym, Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego czy Drodze Neokatechumenalnej. - Podczas Światowych Dni Młodzieży ruchy o charakterze ogólnoświatowym mają oddzielne spotkanie - przypomina o. Schulz.
W dzisiejszej konferencji ORRK wzięło udział około 100 osób - liderów ruchów katolickich. Takich wspólnot jest w całym kraju ok. 150, zrzeszają ponad 2,5 mln osób.