Tak, jak w całej Polsce i na Jasnej Górze przywoływane są wydarzenia upamiętniające 71. rocznicę zbrodni katyńskiej i 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej trwa modlitwa za zmarłych.
O dramacie sprzed roku przypominają dwie dużych rozmiarów tablice ze zdjęciami, tych którzy zginęli 10 kwietnia. Fotografie umieszczone są na murach klasztornych od strony bramy Jana Pawła II oraz przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Przed nimi znajdują się biało-czerwone kwiaty i znicze.
Do zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej nawiązał w kazaniu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który modlił się dziś wraz z maturzystami.
„Zobaczyłeś na pewno 96 twarzy, 96 imion i nazwisk, każdy z nich jedyny i niepowtarzalny. Każdy z nich po swojemu pielgrzymował, po swojemu dogadywał się z Bogiem albo z Bogiem się targował i każdy z nich przed Bogiem już stanął. Ale każdy z nich wśród swoich życiowych dróg, które rozpoznawali jako ważne, mieli także polskie drogi, a polskie drogi to są Boże drogi” – mówił młodzieży abp Dzięga.
Na Jasnej Górze o tragedii smoleńskiej przypominają także ofiarowane tu przez rodziny - wota. W bastionie św. Rocha znajduje się specjalna gablota, w której umieszczone są pamiątki po śp. biskupie polowym gen. dyw. Tadeuszu Płoskim i generale Andrzeju Błasiku, dowódcy polskich sił powietrznych. W gablocie znajdują się m.in.: piuska bp. Płoskiego i niektóre jego odznaczenia oraz wyróżnienia a także czapka generalska i srebrny medal, który tragicznie zmarły gen. Błasik otrzymał od lotników z Wielkiej Brytanii.
Pamiątki po Dowódcy Sił Powietrznych RP, jego żona Ewa Błasik przekazała na Jasną Górę w listopadzie ubiegłego roku.
Jutro w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej odprawione zostaną na Jasnej Górze dwie Msze św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry i o 17.00 w bazylice. O 18.00 rozpocznie się misterium pasyjne „Pamięć i wdzięczność ofiarom katastrofy smoleńskiej”.