Gliniana tabliczka odnaleziona w greckiej wsi Iklaina zawiera najstarszą inskrypcję w piśmie linearnym B, którym posługiwali się Grecy około 3,5 tys. lat temu. O odkryciu informuje serwis "National Geographic".
Tabliczka przetrwała do naszych czasów tylko dlatego, że przypadkowy pożar wypalił glinę, z której została uformowana.
Odkryto ją na terenie gaju oliwnego we wsi Iklaina, leżącej na Peloponezie w Grecji. Została zapisana przez skrybę pomiędzy 1450 a 1350 r. p.n.e. sylabicznym pismem mykeńskim.
Pismo mykeńskie, tzw. pismo linearne B, odczytane w 1953 r. przez Michaela Ventrisa i Johna Chadwicka, służyło Grekom do prowadzenia administracji w ośrodkach pałacowych. Najważniejszym z nich były Mykeny, którymi władał potężny władca Agamemnon, opisany w "Iliadzie" Homera.
W pobliżu Iklainy archeolodzy odkryli pozostałości pałacowych murów i tarasów z czasów mykeńskich. Na szczególną uwagę zasługiwał zaawansowany system odprowadzania wody - opisuje szef wykopalisk, Michael Cosmopoulos z University of Missouri-St. Louis.
Jednak archeologów najbardziej zaskoczyła tabliczka znaleziona podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. "Nie powinno jej tam być" - mówi archeolog. Przede wszystkim, nie znajdowano dotąd tak starych tabliczek. Poza tym tabliczki odkrywano w głównych ośrodkach pałacowych - wyjaśnia.
Mimo że w Iklainie znajdował się pałac, to pełnił on jedynie funkcję satelicką w stosunku do ośrodka w Pylos, siedziby innego bohatera "Iliady" - Nestora.
Tabliczka ma wymiary 2,5 na 4 cm. Inskrypcja zawiera czasownik dotyczący produkcji rzemieślniczej. Na rewersie znajduje się lista imion i liczby. Zazwyczaj tego typu tabliczki suszono na słońcu, tę ktoś wyrzucił do śmieci, które następnie spalił. Ogień utwardził glinę, dzięki czemu przedmiot zachował się do naszych czasów.