Wolontariusze Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Fundacji "Nasza Ziemia" oraz Centrum Wolontariatu i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie zostali w czwartek wyróżnieni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W czwartek w Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody w 10. edycji konkursu "Barwy Wolontariatu" organizowanego przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce. Podczas uroczystej gali prezydent nagrodził wolontariuszy specjalnymi wyróżnieniami.
"Mam głębokie przekonanie, że siła wolontariatu świadczy o sile lub słabości państwa demokratycznego i społeczeństwa obywatelskiego. (...) Wiemy z własnej obserwacji, że są takie enklawy życia, w których nic nie zastąpi serca drugiego człowieka" - mówił Komorowski.
Prezydent wyróżnił wolontariuszy, którzy pomagali organizować Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbywały się w Warszawie we wrześniu zeszłego roku, nad którymi objął honorowy patronat, a pierwsza dama zasiadała w Komitecie Honorowym.
Wyróżnienie prezydenta otrzymali również wolontariusze z Fundacji "Nasza Ziemia", którzy uczestniczą m.in. w akcji Sprzątanie Świata. Wyróżnienie trafiło także do Centrum Wolontariatu i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie, które zaangażowane było m.in. w pomoc poszkodowanym w zeszłorocznej powodzi.
W konkursie "Barwy Wolontariatu" pierwsze miejsce zajęła Teresa Jarasz, która działa na rzecz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu, prowadzi warsztaty teatralne, sama pisze baśnie i reżyseruje spektakle. Jak sama podkreśliła, wolontariat jest jej pasją, a działając na rzecz innych, chce pokazać, że warto coś zrobić dla innych.
Drugie miejsce zajęli harcerze z Grypy Ratowniczej Starachowice. Działają od 2006 r., uczą udzielania pierwszej pomocy, ratowali ludzi w czasie powodzi w Sandomierzu, uczestniczą w zbiórkach żywności i darów dla najbiedniejszych.
Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Parowcowi, tegorocznemu maturzyście, który pracuje jako wolontariusz na oddziale onkologicznym w szpitalu w Świdnicy. Angażuje się także w akcje Amnesty International.
Jak podkreślił ks. Zbigniew Sobolewski z kapituły konkursowej, wybór najlepszych inicjatyw nie był łatwy. "Braliśmy pod uwagę nie tylko to, co robią wolontariusze, ale także to, jak długo działają. Ja sam patrząc na wszystkie zgłoszone inicjatywy, czułem się zawstydzony, że sam tak niewiele robię. Mam nadzieję, że ten konkurs będzie zachętą dla nas wszystkich, aby angażować się w wolontariat" - mówił.
Konkurs dla wolontariuszy jest okazją, aby podziękować wolontariuszom, którzy na co dzień współpracują z wieloma organizacjami, środowiskami i osobami prywatnymi. Zgłoszeń kandydatów do nagrody dokonywać mogły organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorstwa, które realizują program wolontariatu pracowniczego, osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy.(PAP)