Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony projekt ustawy o zmianie nazw uczelni państwowych podległych ministrowi SWiA - poinformował w piątek na briefingu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Dodał, że resort nad tym projektem pracuje od miesięcy.
Wiceszef MSWiA podkreślił w piątek, że Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest najważniejszą tego typu uczelnią w Polsce. "Właśnie dlatego, aby umożliwić dalszy rozwój, wejście Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w nowy okres jej wielkiego rozwoju, na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony projekt ustawy o zmianie nazw uczelni państwowych podległych ministrowi SWiA" - poinformował Poboży.
Dodał, że ma nadzieję, że jeszcze w tym roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie zostanie przekształcona na Akademię Policji w Szczytnie.
"Ten projekt to uznanie dotychczasowego dorobku, znaczenia i jakości uczelni w Szczytnie. To odpowiedź na wniosek uczelni w Szczytnie w następstwie spełnienia wielu obiektywnych kryteriów, które są w tego typu zmianach potrzebne" - podkreślił.
Czytaj także: Rozpoczynamy drogę do powołania wyższej uczelni Straży Granicznej
Przypomniał, że akademia jest kategorią zarezerwowaną do uczelni akademickich. "Także to nie jest wyłącznie zmiana samej nazwy, ale to uznanie dorobku, jakości i znaczenia uczelni, podniesienie jej na zupełnie nowy poziom rozwoju. To przejście od uczelni wyższej do rangi uczelni akademickiej" - mówił.
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że "policyjne szkolnictwo to bardzo ważny element największej polskiej formacji mundurowej, dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne, jaką jest polska policja". "Nie ma innej drogi, innej możliwości by zostać oficerem polskiej policji niż przejście przez proces edukacyjny w szkole policji w Szczytnie. Nie ma innej możliwości, by obejmować wyższe funkcje kierownicze w policji, jeśli nie ukończy się Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i nie zostanie się oficerem polskiej policji"- dodał.
Wskazał, że w policji jest 30 tys. etatów i zaledwie 13 tys. oficerów. "Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mamy niezwykle wartościowych ludzi na stanowiskach kierowniczych"- zaznaczył.
Komendant rektor WSPol nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska podkreśliła, że uczelnia buduje markę od ponad 32 lat. "Początkowo kształcone były tu kadry policji, ale w miarę upływu lat rozszerzano na kadry cywilne. To współpraca międzynarodowa, uprawnienia do nadawania tytułu doktora i doktora habilitowanego, wysokie noty w czasopismach punktowanych i możliwość rozwoju i uruchamiania nowych kierunków" - mówiła.
Projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA zakłada zmianę nazw obecnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.
Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy uczelnie zmienią nazwy pierwszego dnia miesiąca po upływie miesiąca od ogłoszenia.
Według projektu, "nowe nazwy mają wyróżnić SGSP i WSPol w Szczytnie spośród innych uczelni i zapewnią większą ich rozpoznawalność oraz renomę, co przełoży się na pozytywny odbiór uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz umocni ich pozycję w obszarze szkolnictwa wyższego". Jak wskazano, "nazwy +Akademia Pożarnicza+ oraz +Akademia Policji w Szczytnie+ będą bowiem w sposób jednoznaczny identyfikować uczelnie, uwypuklając charakter ich działalności, jak również kreować zasadniczego i kluczowego ich odbiorcę". Projekt opracowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.