Zgładzone dziedzictwo

Doktor psychologii, przez wiele lat związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i działa w Catholic Charities, jednej z największych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych, zajmującej się walką z problemem ubóstwa i wspieraniem rodzin.

Elżbieta Tracewicz w swoich badaniach zajmuje się m.in. problemem emigracji. Wiele miejsca w jej publikacjach zajmuje temat kultury żydowskiej, szczególnie dziedzictwo Żydów polskich. „Wychowa-ni w innym systemie religijnych znaków i symboli nie posiadamy właściwego kodu emocjonalno-poznawczego niezbędnego dla wejścia w doświadczeniową sferę żydowskich rytuałów.

Jak więc mielibyśmy chronić zgładzone dziedzictwo?” – pyta w artykule „Dziedzictwo śmierci”, który moż-na znaleźć na jej blogu: tracewicz.wordpress.com. „Istniejące próby rekonstrukcji wspólnoty żydowskiej w Polsce oparte są na tym, co dociera do nas z Zachodu i Izraela. Podejmowane w USA próby ocalenia polskiej żydowskiej tradycji spopularyzowały niektóre elementy tradycji polskich żydów okresu przedwojennego.

Nieliczni ocaleni z Zagłady chasydzcy rabini skupili wokół siebie pozostałych przy życiu członków przedwojennych wspólnot, aby kontynuować przedwojenne życie” – mówi autorka, należąca do stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, sprzeciwiającego się antysemityzmowi i ksenofobii.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

szb