Chory na Bałtyk

Różni kompozytorzy, Baltic Runes, Harmonia Mundi 2010

Można zachorować na odrę. Ale na Bałtyk? Jak widać można. Pokazuje to album Baltic Runes, kolejny projekt Estonian Philharmonic Chaber Choir, dyrygowanego ponownie przez Paula Hilliera. On sam zafascynował się muzyką krajów nadbałtyckich ponad 20 lat temu, gdy koncertował w nich wraz ze znakomitym chórem Hilliard Ensemble. „Siedzieliśmy wówczas często w drewnianych saunach nad pięknymi, ogromnymi jeziorami i byliśmy dosłownie zżerani przez komary” – śmiał się później.

Owocem tej fascynacji był m.in. niezwykły cykl wytwórni Harmonia Mundi „Baltic Voices”, zbierający najciekawsze utwory współczesnych kompozytorów krajów nadbałtyckich. Tym razem Hillier i estoński chór badają, w jaki sposób różne formy tradycyjnej muzyki ludowej Finlandii (m.in. ze słynnego poematu epickiego Kalevala) zostały przyjęte i zaadaptowane przez kolejnych kompozytorów wschodniego Bałtyku.

Estończyków z Finami łączy nie tylko prom, który w półtorej godzinki przewozi tłumy mieszkańców Helsinek do Tallinu, ale przede wszystkim korzenie. Społeczeństwa pochodzą od starożytnych ludów żyjących na wschód od Uralu, które wyemigrowały na północ i osiadły nad Bałtykiem. Płyta zbiera pastelowe, pełne oddechu kompozycje Estończyków Veljo Tormisa i Cyrillusa Kreeka oraz liryczne pieśni Sibeliusa.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Poleca - mj