To nie jest poradnik teoretyka. Tę książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy wybierają się w drogę do Santiago de Compostela.
To nie droga jest trudnością, to trudności są drogą – mawiają ci, którzy choć raz pieszo przeszli setki lub nawet tysiące kilometrów jednego z pielgrzymich szlaków do hiszpańskiego Santiago de Compostela – do grobu św. Jakuba Apostoła. W przygotowaniu się do pokonania części tych trudności pomaga „Poradnik Pielgrzyma”.
Jego autorem jest Andrzej Kołaczkowski-Bochenek, dla którego piesza pielgrzymka miała być jedynie turystyczną łazęgą, ale – jak sam mówi – wyszło inaczej. Jego przewodnik to odpowiedź na szereg pytań, z jakimi spotykał się po przejściu Camino. Zawiera bardzo praktyczne porady: jak się przygotować jeszcze w kraju, jaki środek transportu wybrać, jaką trasę już na miejscu, co ze sobą zabrać, jak się orientować na pielgrzymim szlaku, jak i gdzie szukać oznakowań.
Autor szczegółowo opisuje najpopularniejszą trasę – tzw. szlak francuski, liczący blisko 800 km. Radzi, gdzie spać, gdzie coś przekąsić, w jakiej odległości między miejscowościami znaleźć sklep czy aptekę. Do każdego opisu dołączył mapki poszczególnych odcinków i wiele zdjęć z trasy, dających wyobrażenie, jak wędrówka wygląda. Każdy, kto przeszedł Camino, wie, jak bardzo cenne to informacje. To nie jest poradnik teoretyka.
I nie jest to jedynie zbiór praktycznych porad. To także świadectwo człowieka, który mówi o istocie pielgrzymowania, o trudnościach, niespodziankach i radościach, jakie niesie każdy dzień na Camino.
Do tej pory polscy pielgrzymi wybierający się na któryś z wielu szlaków wyznaczonych w Hiszpanii, a prowadzących do Santiago, posiłkowali się przewodnikami kserowanymi z zagranicznych wydawnictw, bądź sami drukowali i składali je na podstawie informacji z internetu. Ten przewodnik rozwiązuje problem wielu, którzy chcieliby się wybrać na szlak i potrzebowali takiej pomocy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Urszula Rogólska