Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała oświadczenie, w którym zwraca uwagę na nasilające się przypadki niewłaściwego wykorzystywania wizerunku dzieci podczas realizowania audycji telewizyjnych z ich udziałem.
Zdaniem Rady, udział dzieci ma podnieść atrakcyjność audycji, ale nie zawsze cel ten jest realizowany z pożytkiem dla najmłodszych. Często korzyści odnoszą wyłącznie dorośli, podczas gdy dziecko pada ofiarą naruszenia prywatności lub osobistej godności.
„…Nadawcy uzyskują zgodę na pokazanie twarzy dziecka, kierując się nierzadko chęcią uwiarygodnienia kolejnego »ważnego przypadku«, zaś rodzice, wyrażając zgodę, często widzą w tym własne korzyści, takie jak zdobycie środków finansowych czy pomyślne orzeczenie w sprawie rozwodowej. Dziecko ponosi w takich sytuacjach najczęściej dotkliwe konsekwencje natury psychologicznej.
Nadawcy muszą więc przewidywać takie negatywne skutki i nie mogą obarczać odpowiedzialnością za ochronę praw dzieci jedynie rodziców, a upublicznianie wizerunku muszą uzależniać nie tylko od ich zgody, mając niejednokrotnie świadomość, że rodzice czy opiekunowie nie pełnią swojej roli właściwie. (...) Dziecko pokazywane jest w telewizji w różnych sytuacjach, a audycje z udziałem dzieci tworzone są z bardzo różnorodnych pobudek i mają odmienne cele.
W każdej jednak sytuacji twórcy programu powinni liczyć się z tym, że pracując z dzieckiem, mają do czynienia z człowiekiem o wyjątkowo jeszcze delikatnej psychice i nieukształtowanej osobowości. Wymaga to szczególnej wrażliwości i odpowiedzialności. Nadawca w każdym przypadku zapraszając dziecko do udziału w audycji, bierze na siebie odpowiedzialność za psychologiczne następstwa takich decyzji…” – czytamy w komunikacie podpisanym przez przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W telewizji